RTÜK’ün 2018 ceza dökümü: Fox TV ve Halk TV ilk iki sırada, iktidar medyası azade

CHP'li Utku Çakırözer'in önergesine aldığı yanıta göre; RTÜK 2018'de 89 kez program durdurma cezası verdi, 45 milyon TL'lik para cezası kesti. İlk sırada Fox TV ve Halk TV yer alırken, cezalar iktidar medyasını teğet geçti

RTÜK’ün 2018 ceza dökümü: Fox TV ve Halk TV ilk iki sırada, iktidar medyası azade

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 2018 yılında televizyon kanallarına kestiği toplam cezalarla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesine gelen yanıtı paylaştı.

Çakırözer’in aktardığı verilere göre RTÜK; toplamda 89 kez program durdurma cezası kesti ve 71 kez kanalların yayınlarını durdurdu. Toplamda 45 milyon 484 bin 487 TL tutarında 1541 para cezası kesti.

İlk iki sırada Fox TV ve Halk TV

RTÜK’ün ceza listesinin ilk iki sırasında muhalif çizgiye sahip Fox TV ve Halk TV yer aldı. Fox TV’ye çoğu ana haber bülteni ve ikisi program durdurma olmak üzere 19 kez ceza kesildi. Kanal bir yıl içinde 8 milyon 865 bin 143 TL para cezası ödedi.

Halk TV’ye 5’i program durdurma olmak üzere toplam 18 ceza kesildi. Kanal, bir yıl içinde 204 bin 780 TL ceza ödemesi yaptı.

İktidar medyasını teğet geçen cezalar

İktidar medyası ise RTÜK cezalarından yine yırttı.

Ülke TV sadece bir kez uyarı cezası alırken, A Haber de 27 bin 813 TL’lik para cezası olmak  üzere sadece bir kez cezalandırıldı.

TGRT’ye iki, 24 TV’ye dört, Akit TV’ye beş, Beyaz TV’ye altı ceza verildi.

“Çokseslilik ve gerçekler için kaygı verici”

RTÜK Yasası’ndaki düzenlemelerin ceza düzenlemelerindeki sonuçların��n görülebildiğini söyleyen Çakırözer, şöyle konuştu:

RTÜK’ün; çoksesliliği, muhalif yayını, gerçeklerin öğrenilmesini engellemek isteyen iktidarın sopası gibi görünmesi Türkiye’nin geleceği açısından kaygı verici. Yüksek Seçim Kurulu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Merkez Bankası gibi RTÜK’ün de anayasadan aldığı düzenleme ve denetleme görevini adalet ve eşitlik çerçevesinde kullanması gerekiyor.

Sendika.Org