Özel güvenlik görevlileri, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki şiir etkinliğini engellemeye çalıştı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, özel güvenlik görevlileri öğrencilerin şiir okuma etkinliğini "izinsiz etkinlik" yapıldığı gerekçesiyle engellemeye çalıştı. Görevliler, öğrencilerin ve akademisyenlerin tepkisi sonucu etkinliğin düzenlediği sınıfı terk etmek zorunda kaldı

Özel güvenlik görevlileri, Siyasal Bilgiler Fakültesi’ndeki şiir etkinliğini engellemeye çalıştı

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde öğrenciler Turgut Uyar şiirleri okumak için 125 nolu sınıfta toplandı. Öğrencilerin, Turgut Uyar’ın “Umuttur” şiirini okuduğu sırada sınıfa giren özel güvenlik görevlileri sınıfın boşaltılmasını istedi. Görevliler, sınıfın boşaltılması yönünde talimat aldıklarını, boşaltılmadığı takdirde ise tutanak tutulacağını söyleyerek öğrencileri  tehdit etti ve etkinliğin video kaydını almaya başladı.

Öğrencilerin, sınıfın boşaltma talimatının gerekçesini sorması üzerine görevliler “izinsiz etkinlik” yapılması olduğunu söyledi. Öğrenciler ise sınıfların öğrencilere kapatılamayacağını söyleyerek karşılık verdi. Öğrenciler ile görevliler arasında tartışma sürerken fakülteden bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler sınıfa geldi. Bunun üzerine görevliler, sınıftan çıkmak zorunda kaldı.

Öğrenciler etkinliklerini şiir okuyarak tamamladı.

Sendika.Org/ Ankara