ODTÜ’lüler boykota çağırıyor: “Polis varsa, şiddet varsa, nefret varsa ders yok”

ODTÜ öğrencileri polis saldırısına, şiddete ve nefrete karşı rektörlük önünde buluşarak ODTÜ Rektörü Verşan Kök'ün istifasını istedi. Kitlesel geçen eylemde öğrenciler, tüm ODTÜ bileşenlerini yarın yapılacak olan bir günlük ders boykotuna davet etti

ODTÜ’lüler boykota çağırıyor: “Polis varsa, şiddet varsa, nefret varsa ders yok”

Geçtiğimiz günlerde ODTÜ’lüler 9’uncusunu düzenleyecek Onur Yürüyüşü’ne polis saldırmış; 22 öğrenci ve 1 akademisyen gözaltına alınmıştı. ODTÜ öğrencileri, rektörlük ve polis işbirliğinde gerçekleşen saldırıya karşı bugün rektörlük önünde, “İstifanı Ver Şan’ın yürüsün”, “Biz ayda bir buraya gelmek zorunda mıyız” yazılı pankartla eylem yaptı.

Rektörlük önünde yapılan basın açıklamasında “Saldırı açıkça ODTÜ rektörlüğünün okul içerisindeki tüm farklılıklara, öğrencilerin kendini ifade etmesine, LGBT+fobik tutumuyla kolluk güçleri ile işbirliğinin sonucudur” ifadelerine yer verildi. Açıklamada “Üniversitelerde oluşturulmak istenen baskı politikalarının ilk elden özgürlüklerimiz ve demokratik üniversite taleplerimize karşı rektörlük eliyle gerçekleştirilmesi, rektörlüğün iktidarın ODTÜ’deki yansıması olduğunu bir kez daha gösterdi” denilerek, şunlar söylendi.

ODTÜ’de uzunca zamandır birlikte verilen mücadeleyle oluşturduğumuz geleneğimiz her daim haksızlığa ve baskılara başkaldırmıştır. ODTÜ’ye saldıran AKP’nin korkusu da başkaldıran bu gelenektir. ODTÜ’yü savunmak demek dayanışmamızın yeşerdiği, birlikte verilen bir mücadeleyi kurmaktır. Bu yüzden saldırılara karşı öğrencilerin-akademisyenlerin-emekçilerin bir araya gelmesi tek çaremizdir. Yaşamı savunan, baş kaldıran bütün bileşenlerle haydi boykota!

ODTÜ öğrencileri geçtiğimiz şenlik sürecinde taleplerinde kararlı ve ısrarlı tutumları ve kurdukları birliktelikler sayesinde saldırıların geri çekilmesini sağlayarak önemli bir kazanım elde etmiştir. Hep birlikte edindiğimiz deneyimler gösteriyor ki; kampüsümüze yönelik bu saldırıları ortadan kaldırmanın yolu tüm ODTÜ bileşenleri ile kurduğumuz birlikteliklerin ilerletilmesidir.

Karşı karşıya bırakıldığımız polis saldırısına, şiddete ve nefrete karşı örgütlü birlikteliklerimizi güçlendirmek, taleplerimizi açıkça dile getirmek ve okulumuzu hep birlikte savunmak üzere ODTÜ öğrencilerini, akademisyenleri, işçi ve emekçileriyle tüm bileşenleri hayatı durdurmaya bir gün boyunca 14 Mayıs Salı günü dersleri boykot etmeye; sınıflarımızda, bölümlerimizde, fakültelerimizde buluşup hazırlıktan ve mühendislikten başlayacak yürüyüşe katılarak rektörlük önüne çağırıyoruz.

Sendika.Org/ Ankara