ODTÜ’de talan devam ediyor: KYK inşaatına başlandı

ODTÜ Rektörü Verşan Kök'ün 49 yıllığına KYK'ye verdiği arazide yurt yapımına başlandı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, inşaata ilişkin açıklama yayımlayarak Kök'ün ODTÜ'ye rektör olamayacağını bir kez daha ispat ettiğini kaydetti

ODTÜ’de talan devam ediyor: KYK inşaatına başlandı

ODTÜ Rektörü Verşan Kök’ün, Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) 49 yıllığına verdiği 40 dönüm arazide yurt yapımına  başlandı. İnşaata ilişkin açıklama yayımlayan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, söz konusu arazide uzmanların tespitine göre yaklaşık 4 bin ağaç ve onlarca canlı türü olduğunu kaydetti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı”na ilişkin davaların devam ettiğini anımsatarak “ODTÜ’yü geleneğinden uzaklaştırmaya, parsel parsel tahsise devam eden Verşan Kök, ODTÜ’de Truva atı olacak KYK yurdu ile bir kez daha ODTÜ’ye rektör olamayacağını gösterdi” dedi. Candan sözlerine şöyle devam etti:

Öğrencilerin ve öğretim üyelerinin boykotunun ardından KYK yurdunun inşaatı başlatılmıştır. ODTÜ’nün ekolojik ve  yönetim bütünlüğünü bozacak ODTÜ’nün bağrına saplanacak bu hançeri reddediyoruz. Her türlü hukuksal süreç dahil olmak üzere ODTÜ geleneğini sahipleniyoruz. Bu hançerin konulması sürecinde meslektaşlarımızın görev almamasının kamusal bir görev olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Verşan Kök’ün KYK ile açtığı yol ODTÜ’nün yolu değildir. Bu yurt iktidarın ODTÜ geleneğini yok edecek Truva atının mekansallığıdır.

Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen ise “Verşan Kök, öğrencisinin ve akademisyenlerinin üstüne polis ordusuyla saldıran, ODTÜ’nün özgür ve yaratıcı ortamından nasibini almamış bir atanmış olarak rektörlüğün önünde yüzlerce öğrenci boykottayken bile durmamış, KYK yurdu için çalışmaları başlatmıştır” dedi. Evirgen şunları söyledi:

Yurt inşaatı için üstelik onlarca canlı türünün barındığı, sulak bir kavaklık alanda ağaçların katledileceği, canlıların evsiz kalacağı bir alan seçilmiş durumda. Tek sayfalık bir protokolle 49 yıllığına bedelsiz olarak bu alanı tahsis eden Kök, ODTÜ’yü parsel parsel pazarlayacağını da göstermiştir. ODTÜ’nün orman bütünlüğüne, arazi bütünlüğüne ve kentsel yaşam bütünlüğüne zarar verecek bu proje aynı zamanda yönetiminin KYK’daeolması nedeniyle yönetsel bütünlüğüne de ağır bir darbe olacaktır. Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamayacağını uzun süredir kanıtlamıştır. ODTÜ’yü yönetemeyecekse KYK’nin eline bırakacağına istifa etmesi gerekmektedir.

Sendika.Org/ Ankara