MİT TIR’ları davasında Erdem Gül ve Enis Berberoğlu kararı

Enis Berberoğlu'na daha önceden aldığı ceza bulunması nedeniyle yeniden ceza verilmesine yer olmadığını belirten mahkeme Erdem Gül hakkında ise davanın düşürülmesine karar verdi

MİT TIR’ları davasında Erdem Gül ve Enis Berberoğlu kararı

MİT TIR’larının Suriye’deki cihatçı çetelere silah taşıdığına ilişkin Cumhuriyet’te yayımlanan haber üzerine açılan davada mahkeme, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül hakkındaki davanın düşürülmesine, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında da ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

Suriye’deki cihatçılara silah taşıyan MİT TIR’larına ait görüntülerin yayımlanmasına ilişkin CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile Adalar Belediye Başkanı ve Cumhuriyet’in eski Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün “Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım” suçundan yargılandıkları davada, Enis Berberoğlu’na daha önceden aldığı ceza bulunması nedeniyle yeniden ceza verilmesine yer olmadığı belirtildi. Erdem Gül hakkında ise davanın düşürülmesine karar verildi.

Erdem Gül adliyeden çıkarken yaptığı açıklamada “Hukuk ve adalet… Bunlar kimi zaman olmayabilir, olmadığını düşünebiliriz. Ama eninde sonunda olacak ve bu ülkeye gelecek” dedi.

Cumhuriyet gazetesinin, MİT TIR’larıyla Suriye’deki cihatçı çetelere silah ve mühimmat taşındığını görüntüleriyle ortaya koyan haberi hakkında açılan davada Can Dündar ve Erdem Gül’ün yanı sıra, görüntüleri ulaştırmak ile suçlanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu da yargılanmış, Beberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verilmişti. 14 Haziran 2017’de tutuklanan Berberoğlu, 20 Eylül 2018’de tahliye edilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur