MHP “nafakanın 5 yılla sınırlanması” ile ilgili kanun teklifi hazırladı

Adalet Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın "nafaka ödeme sistemi"nde değişiklik öngören çalışması devam ederken, MHP de "nafakanın 5 yılla sınırlanması" ile ilgili kanun teklifi hazırladı.

MHP “nafakanın 5 yılla sınırlanması” ile ilgili kanun teklifi hazırladı

Nafaka hakkı son aylarda yine tartışmalı biçimde gündemde. Önce mağdur olduğunu iddia eden bir grup erkek ve onların sözcülüğüne soyunan Akit Gazetesi tarafından gündeme getirilen nafaka hakkı hükümetin de gündeminde.

TBMM gündemine alınacak yasal düzenlemeler arasında yer alan, “nafaka ödeme sistemi” ile ilgili yasal değişiklik üzerinde çalışma sürüyor. Adalet Bakanlığı ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortak çalıştığı kanun değişikliği, TBMM’ye sunulacak öncelikli yasal düzenlemeler arasında yer alıyor.

Kadınlar cinsiyetçi iş bölümü nedeniyle kadını evin içine hapsedildiğini diğer yandan da kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan kadının önüne yine cinsiyet ayrımcı engeller çıkarıldığını belirterek uzun süredir nafaka hakkını korumak adına çalışmalar yürütüyor.

MHP’nin teklifi

MHP grubu da “süresiz nafaka” ile ilgili kanun teklifi hazırladı. Teklife göre, nafaka alan kadın ya da erkeğin mali durumunda değişiklik olmaması, yeniden evlenmeme gibi durumlarda nafaka ödemesi en fazla 5 yıl ile sınırlandırılacak.

5 yılın sonunda mahkemeler aracılığıyla nafaka durumu yeniden değerlendirilecek. Nafakanın devamı öngörüldüğünde ise ödeme artık kamu tarafından yapılacak.

Adalet ve Aile Bakanlıklarının, söz konusu düzenlemenin tamamlanmasının ardından Meclis’te grubu bulunan siyasi partilerin de görüşlerini alacakları belirtildi.

Teklifin yakın zamanda Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Nafaka ile ilgili bilmeniz gereken 5 gerçek

Sendika.Org