Kocaeli Kadın Savunma Ağı eylemdeydi: “İşyerinde cinsel tacize, mobbinge karşı savunmasız değiliz”

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir fastfood restaurantında amiri tarafından cinsel tacize maruz bırakıldı. Yaşanan olaya ilişkin davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmayı Kocaeli Kadın Savunma Ağı da takip etti. Kadınlar davanın ilerleyen süreçlerini de takip edeceklerini belirtti

Kocaeli Kadın Savunma Ağı eylemdeydi: “İşyerinde cinsel tacize, mobbinge karşı savunmasız değiliz”

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan fastfood restaurantında çalışan bir kadın, amiri tarafından cinsel tacize maruz bırakıldı. Yaşanan olaya ilişkin davanın ilk duruşması da bugün Körfez Adliyesi 1.Asliye Mahkemesi’nde görüldü. Davaya tutuksuz yargılanan sanık E.E.  ile şikayetçi kadının avukatları ve yakınları katıldı.

Mahkeme sanığın duruşmalara katılmama talebini kabul etti

Sanık avukatı Raif Kandemir savunmasında, müvekkilinin beyanlarına aynen katıldığını belirtti, şunları söyledi:

Söz konusu şirketin teamülü bulunmaktadır. Bu ise söz konusu şirketin çalışanı terfi ettiğinde kendini geliştirmesi için başka şubeye gönderilmesi şeklindedir. Müştekinin iş yerinin değiştirilmesi de bu kapsamdadır. Ayrıca tahkikatın genişletilmesi ve delillerin sunulması için tarafımıza süre verilmesini talep ediyoruz Sanığın duruşmalardan bağışık tutulmasın�� istiyoruz.

Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanık E.E’nin sonraki duruşmalara katılmama talebini kabul ederken S.A’nın savunmasındaki tanıkların bir sonraki duruşmada dinlenmesine karar verdi.

Duruşmayı Kocaeli Kadın Savunma Ağı da takip etti. Kadınlar davanın ilerleyen süreçlerini de takip edeceklerini belirtti. Kadın Savunma Ağı adına konuşan Diren Göymen, taciz, tecavüz ve istismar haberlerinin ardı arkasının kesilmediğini belirterek, “Kadınlar olarak bizlere yönelmiş saldırıların pek çok farklı boyutuyla karşı karşıyayız” dedi.

“Krizin kadınlar üzerindeki etkileri gözardı ediliyor”

Mevcut ekonomik krizin yaşamlarının her alanına sirayet ettiğini de söyleyen Göymen, “Krizin kadınlar ve kadın emeği üzerindeki etkileri büyük ölçüde gözardı ediliyor ve bunun sonucu zaten güvencesiz çalışan,emeğinin çok büyük bir kısmına el konan kadınların kendilerini bir güvencesizlik sarmalında bulmaları oluyor. Kadınlar yaşanan bu tür ekonomik krizlerde kimi zaman işten ilk çıkarılan olurken kimi zaman en kötü koşullarda en düşük ücrete çalıştırıldığı için tercih edilen olabiliyor ancak değişmeyen şey şu ki kadınlar için yeterince güvencesiz olan çalışma alanları gün geçtikçe daha güvencesiz hale geliyor” ifadelerini kullandı.

İşyerlerinde cinsel taciz, mobbing gibi saldırılara maruz kalan kadınların doğrudan başvuracakları bir mekanizmanın bulunmadığını söyleyen Göymen, sözlerine şunları ekledi:

Ses çıkarmak ve bunu duyurmak isteyen kadınların karşısına türlü türlü engeller çıkıyor, patrondan çalışana tacize maruz bırakılan kadın üzerinde uygulanan psikolojik baskılarla tacizlerin üstü kapatılmak isteniyor. Çoğu zaman tacizcinin değil de tacize maruz bırakılan kadının çalıştığı bölüm ya da şube değiştirilerek tacizi duyurmak isteyen kadın cezalandırılıyor, tacizci aynı işe aynı yerde devam ederek,üstelik tacizin bilindiğini ancak cezasız kaldığını görerek çalışmaya devam ediyor. Tüm bunların sonucunda kadınlar kendilerini güvende hissetmedikleri, karşılaştıkları taciz ve mobbing uygulamalarını nereye iletebileceklerini dahi bilmedikleri işyerlerine gidip gelmek zorunda kalırken aynı zamanda esnek ve güvencesiz şekilde,her an tüm hakları gasp edilerek işten çıkarılma tehdidi altında, çok düşük ücretlerle çalışmaya devam ediyor.

“Savunmasız değiliz” diyen Göymen, bu davanın takipçisi olacaklarını belirterek “İşyerleri kadınlar için güvenli hale getirilene, cinsel taciz ve mobbing ortadan kaldırılana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Emeğimizi,bedenimizi ve kimliğimizi savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org/Kocaeli