Kocaeli halkının karşı çıktığı çöp fabrikası projesi iptal edildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Umuttepe bölgesindeki ormanlık alana yapmayı düşündüğü çöp fabrikasının ÇED’i bakanlık tarafından iptal edildi

Kocaeli halkının karşı çıktığı çöp fabrikası projesi iptal edildi

Kocaeli’den yayın yapan Astakos Haber’e göre, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin, Umuttepe bölgesinde ormanlık alanda yapmayı düşündüğü “Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi” projesi ÇED’i Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi.

Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesi’nin Kuzey Doğusu’nda kalan 205 dönüm ormanlık alanda yapılması planlanan çöp fabrikasına hem bölge sakinleri hem de ilimizdeki akademik odalar karşı çıkmıştı. Konuyla ilgili olarak birçok eylem ve imza kampanyaları düzenlenmişti. Proje hayata geçirilseydi kentin akciğerleri sayılan sayılan bölgede 12 bin civarında ağaç kesilecekti.

Projenin yerine başından beri karşı çıkan akademik odalar, sürekli olarak “yerinde ayrıştırma” önerisi getirmişti. Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Prof. Dr. Sait Ağdacı ise Ankara’da bakanlıkta yapılan toplantıya katılarak, “Tesis bu bölgeye yapılırsa gerek yakın ve gerekse uzak çevresine, gelecekte geri dönülemez zararlar verecektir. Tesis alanı olarak tespit edilen yer seçimi kararı yanlıştır. Bu karardan vazgeçilsin” şeklinde itirazlarını dile getirmişti.

Diğer yandan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın da seçim sürecinde projenin bir daha gözden geçirileceği sözünü vermişti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şu açıklamayı yaptı:

Kocaeli ili İzmit ilçesi ve Derince ilçeleri mevkiinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi Projesi ile ilgili olarak ‘sıfır atık’ uygulaması kapsamında atıkların kaynağında ayrı toplanması hedefi doğrultusunda projenin tasfiye edilmesine ait iş ve işlemlerin yürütülmesi talep edilmektedir. Bu doğrultuda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi atık bertaraf ve enerji üretim tesisi projesinin ÇED süreci söz konusu talep üzerine sonlandırılmıştır.

KOCAELİ VALİLİĞİ YASAKLARA DOYMUYOR: ÇÖP FABRİKASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA BİLE YASAK!

Sendika.Org