Kırşehir Belediye Başkanı, AKP’li yönetimin dernek ve cemaatlere yaptığı kıyakları açıkladı

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, AKP'li eski yönetimin İlim Yayma Cemiyeti'ne 9 dairenin ücretsiz verdiğini; KADEM'in de kira, doğalgaz, elektrik ve su faturalarını belediye tarafından ödendiğini açıkladı

Kırşehir Belediye Başkanı, AKP’li yönetimin dernek ve cemaatlere yaptığı kıyakları açıkladı

31 Mart yerel seçimlerinde Kırşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan CHP’li Selahattin Ekicioğlu, seçimlerden önce “şeffaf belediyecilik” sözünü tutmaya devam ediyor. Önce belediyenin borcunun 462 milyon TL olduğunu açıklayan Ekicioğlu, belediyenin bilançosunu belediye binasına asmış, daha sonra da kullanılmayan makam aracını satışa çıkarmıştı. Meclis toplantısında AKP Gençlik ve Kadın Kolları’nın, belediye tesislerinde yaptıkları ve belediye hesabına yazdırdıkları harcamaların geri ödenmesini isteyen Ekicioğlu, son olarak belediyenin gelir kaynaklarının nasıl dernek ve cemaatlere peşkeş çekildiğini açıkladı.

İlim Yayma Cemiyeti’ne 9 daire ücretsiz verilmiş

Sözcü’de yer alan habere göre Ekicioğlu, Kırşehir Belediye Meclisi toplantısında belediyenin borç batağı içerisinde olduğunu ve faiz ödediğini belirtti. Ekicioğlu, AKP’li yönetim tarafından dernek ve cemaatlere peşkeş çekilen daireler hakkında bilgi vererek şu açıklamalarda bulundu:

Kırşehir Belediyesi’nin TOKİ’de konutları vardı. 2 konut Yeni Eğitim Derneği’nin kullanımına tahsis edilmiş. Sözleşme gereği bunları iptal ediyorum. Kırşehir Belediyesi ile Yeni Eğitim Derneği arasında yapılmış protokol. Kimmiş bu arkadaş? Adı Osman Atalay. Yeni Eğitim Derneği Başkanı. Kim olduğunu bilmiyorum. Karşısında da Belediye Başkanı var. İlim Yayma Cemiyeti’ne 9 daire verilmiş TOKİ’den. Bunların satışı için yetki istiyorum. Sözleşme de İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Ahmet Gökbel karşısında Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin imzası var. Hepsi ücretsiz verilmiş arkadaşlar. Kırşehir Belediyesi ile KADEM arasında bir protokol imzalanmış. KADEM’in 2 dairesini toplam 2500 lira olan kirasını, doğalgazını, elektriğini, suyunu Kırşehir Belediyesi ödüyor. Bunların iptal edilmesini istiyorum.

Ekicioğlu, hiçbir dernek ve cemaate imtiyaz sağlanmayacağının altını çizdi.

“6 ayda 7 milyon TL’ye yakın zararı aylık 300 bin TL’ye düşürdük”

Ekicioğlu, Kırşehir’de hizmete sokulan otobüs sisteminin tamamen ücretsiz hizmet vermesi durumunda belediyenin daha az zarar edeceğini belirterek yapılan ihaleyi de eleştirdi. Belediyede 28 otobüs ve 66 şoför olduğunu belirten Ekicioğlu, “Bu giderlere yakıt ve sigortalarını koyduğumuzda 4,5 milyon bize maliyeti var, 6 ayda. Para ile taşıyoruz 7 milyon yakın zarar var 6 ayda. Biz burayı iyileştirelim dedik. İhale bir temizlik firmasına verilmiş, o da kooperatife vermiş, 2-3 el var arada. Kilometre bazlı ihale edildiği için boş dolanan araçların hatlarında iyileştirme yaptık ve zarar aylık 300 bin liraya düşürdük. Kırşehir halkını 6 ay bedava taşısak 7 milyon zarar etmeyiz” dedi.

Ekicioğlu, meclis toplantılarında daha çok şeyler paylaşacağını belirterek “Etik bir şekilde kimseyi kırmadan; yavaş yavaş her şeyi berrak berrak paylaşacağız” dedi.

Sendika.Org