Kılıçdaroğlu’ndan belediye başkanlarına ilkeli yönetim uyarısı, YSK’ye hukuka uyma çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir araya geldiği CHP'li büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanlarına sıraladığı yerel yönetim ilkelerine uyma uyarısı yaptı, YSK'ye 6 maddede hukuka uyma ve İstanbul belirsizliğini sonlandırma çağrısı yaptı

Kılıçdaroğlu’ndan belediye başkanlarına ilkeli yönetim uyarısı, YSK’ye hukuka uyma çağrısı

CHP’nin büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları CHP Genel Merkezi’ndeki toplantıda bir araya geldi.

Toplantının açılış konuşmasını yapa CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkanlarına yerel yönetim anlayışına ilişkin ilkelerinden söz etti, tavsiyelerde bulundu, sözlerinin devamında ise Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çağrıda bulundu.

Yerel yönetim ilkeleri

“Öyle örnekler vermeliyiz ki, halk ‘İşte böyle yönetilmeli’ demeli. Dolayısıyla üstlendiğimiz sorumluluk sıradan bir sorumluluk değil” diyerek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanlarına hitaben konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Belediye başkanı ile belde halkı arasında bir güven oluştu. bu güveni perçinleyeceğiz. Daha geniş kitlelere ulaşacağız. Türkiye’nin bugünkü şartlarına bakınca kaygılanan milyonlar varken, beldenizdeki kaygıyı siz kaldıracaksınız. “Neden Türkiye böyle şeffaf yönetilmiyor?” diyecekler.

Söylemleriniz olumlu olmalı. Negatif, suçlayıcı bir dil kullanılmamalı. Biz onların her türlü suçlamasını elimizin tersiyle ittik. Kendimize ve halka güvendik. Halk geldi, bütün bu suçlamaları çöpe attı, size oy verdi.

Kin, intikam yok bizde. Ama bu, şu anlama gelmemeli: Yolsuzluk varsa tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyorsa üzerine gidilecek. Ama kim gidecek? O işin uzmanı. Ve siz o gerçekleri kamuoyu ile paylaşacaksınız.

Koltuğa oturduğunuzda binlerce ihbar dilekçesi gelecek. İmzasız gelenleri çöpe atacaksınız. Bu tür işlerle uğraşmayacaksınız. Kreşinden semt evlerine kadar tüm bu vaatleri yerine getirmek için hem para bulacak, hem zaman yaratacak hem belde halkına güven vereceksiniz.

Harcadığınız her kuruşun hesabını millete vereceksiniz. Siyasi partiler içinde Sayıştay dışında bağımsız dış denetimi yaptıran tek parti biziz.

Belediye meclis toplantıları kamuoyuyla paylaşacaksınız. 3,5 milyon kişi İBB’nin toplantısını izledi. Olağanüstü bir şey. Halk, açık toplantıda kimin doğru, kimin yanlış yaptığını görmeli.

Dini ve milli bayramlarda belediye otobüsleri bedava olacak. Vatandaş yakınını ziyaret edecek. Bu imkanların sağlanması lazım.

Engellilere ve kadınlara pozitif ayrımcılık yapacaksınız.

Kreşler, yüzme havuzları, spor salonları, kütüphaneler; bunlar çok önemli. Gençlerin sporla, kültürle buluşması lazım.

Yoksulluk envanteri oluşturacaksınız. Yardım yapılacaksa ailelerin kapıları çalınacak, yardımlar yapılacak. Yoksulluğu teşhir etmek bizim anlayışımızda yoktur.

KILIÇDAROĞLU’NDAN CHP’Lİ BELEDİYE BAŞKANLARINA ’10 TEMEL İLKE’ KİTAPÇIĞI: “BAHARI SÜREKLİ KILMAK İÇİN…”

YSK’ye 6 maddede çağrı

Kılıçdaroğlu, yerel yönetim ilkelerinden söz ettikten sonra sözü İstanbul seçimlerindeki belirsizliğe getirdi. İstanbul’daki bütün itirazlar sonuçlanmasına, oylar sayılmasına karşın halen bir karar çıkmamasına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Devletin gücünü arkasına almış sahte delil üretiyorlar. Seçimi iptal etmek için tezgah hazırlıyorlar. Şikayetler bitmezse ne olacak? Ne yapmak istiyor YSK?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, ardından da YSK’ye madde madde çağrı yaptı:

  1. YSK, daha önce verdiği benzer kararlara uymak zorundadır.
  2. YSK, sahte delilleri elinin tersiyle itmelidir.
  3. YSK, iktidar sahiplerinin YSK üzerinde oluşturduğu baskılara boyun eğmemelidir.
  4. YSK, kazanıncaya kadar seçim yapacağızı anlayışını reddetmek zorundadır.
  5. YSK, üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü savunmak zorundadır. Aksi halde adalet dağıtamaz.
  6. YSK, iktidar sahiplerinin demokrasiye karşı kurduğu kumpası reddetmelidir.

Sendika.Org