Kılıçdaroğlu: “İstanbul seçiminde rakibimiz artık YSK’dir”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "YSK'ye kesinlikle güvenmiyorum. Bizim rakibimiz artık YSK'dir. YSK millet iradesine darbe yapmıştır" dedi, sandıklara sahip çıkacaklarını söyledi, ekonomi politikalarını hedef alıp Damat Albayrak'ın görevden alınması gerektiğini belirtti

Kılıçdaroğlu: “İstanbul seçiminde rakibimiz artık YSK’dir”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programına konuk oldu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YSK’nin İstanbul kararı: “Bir paravanın arkasında size verilen dört pusulaya mühür basıp aynı zarfa koyuyorsunuz. Seçmen aynı, sandık aynı, kurul aynı. Bunun sayımını yapıyorsunuz ve ‘Büyükşehirde sorun var’ diyip iptal ediyorsunuz. Bunu söylemek için bir adam vicdanını, iradesini birine sattıysa bu kararı verebilir. Vicdanı, hukukun üstünlüğüne inanan kimse bunu söyleyemez. Ben YSK’ye kesinlikle güvenmiyorum. Bizim rakibimiz artık YSK’dir. YSK milletin iradesine darbe yapmıştır.”

Seçim güvenliği: “Bütün sandıklarda görevlilerimiz olacak. Seçmen listeleri konusunda kimse endişeye kapılmasın.  Sandıklara sahip çıkacağız.”

YSK üyelerine “çete” nitelemesi: “Çete nedir? Birden fazla kişinin bir araya gelip yasadışı bir iş yapmasıdır. O yedi kişi bir araya geldi, yasadışı bir iş yaptılar mı?”

AKP’li Tevfik Göksu’nun Trabzonlulara “Yunan” demesi: “Kendisini tanımıyorum. Belediye başkanı ama çok sağlıklı bir insan olmadığı buradan ortaya çıkıyor. Sen oruç mu tutuyorsun, savaşa mı gidiyorsun? Ben Ekrem İmamoğlu’nu bütün Karadenizlilerin vicdanına teslim ediyorum. Bu kadar büyük bir hakareti Karadenizlilere söyleyemezsiniz. Nasıl söylersiniz böyle bir şeyi?”

İmamoğlu’nun vaatlerinin hayata geçmesi: “Ekrem Bey mazbatasını aldığının ertesi günü itibariyle neler yapacağını İstanbullulara gösterdi. Ekrem Bey 23 Haziran’dan sonra verdiği bütün sözlerin arkasında kapı gibi duracaktır. Kaç yıldır İstanbul’u yönetiyor da bunları yapmadılar? Binali Bey eskidir, Ekrem Bey yenidir. Binali Bey’in ufku bitmiştir, Ekrem Bey’in ufku yeni başlamıştır. Ekrem Bey’in dış dünyayla ilişkisi çok iyidir.”

“İmamoğlu’nu suçla seni tahliye edelim” iddiası: “Bunu yapanlar iktidar sahipleri. Bir bakan var bunun içinde. Bir gazetecinin içerideki tutukluyla görüşmesine neden izin verir? Özlem Çerçioğlu kazanmasın, İmamoğlu kazanmasın diye kumpas kuruyorlar. Fettah Tamince FETÖ’cüdür. Fettah Tamince kimin adamıdır? Erdoğan’ın yanındadır. Bunların onlardan farkı yok ki.”

Haluk Savaş’a pasaport engeli: “Siz bir insanın göz göre göre ölümüne neden oluyorsunuz. Kimin boynuna olacak bunu vebali? ‘Her şeyden ben sorumluyum’ diyor. ‘Aç yatan çocuklardan ben sorumluyum’ diyor. ‘Bana oy verin’ diyor, ‘Dolarla nasıl mücadele edilecek göreceksiniz’ diyor. Gördük! Bir insan ‘Geriye 9 ayım kaldı’ diyor. İnsanda biraz vicdan olur ya.”

Ekonomi: “Şu anda gerçek işsiz sayımız 8 milyon 475. Cumhuriyet tarihinde bu kadar işsiz olmadı. Bu işsizliğin sebebi ne? Bu işsizliğin olduğu yerlerde annelerin durumu ne? Hiç kimse bu annelerin durumunu düşünmüyor. Bu anneler akşam çocuğunu yatağa aç yatırırken Saray’dakiler bunun farkında mı? Çocuğuyla salonda buluşamayan bir babanın dramını Saray’dakiler biliyor mu? Çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden bir babanın farkındalar mı? Damat Bey diyor ki ‘dengelendi’. Ekonomide denge mi kaldı Allah aşkına? Sen bunu farkında değil misin? Sanayici dükkanı kapattı. Merkez Bankası’nın yedek akçelerine el koydular. Geçen diyor ki Erdoğan ‘O stadyumları biz yaptık.’ Yahu o stadyumları fakirin fukaranın vergileriyle yaptın. Köprüleri yandaşlara yaptın onun da parasını vatandaştan aldın. Üstüne olağanüstü paralar alıyorsun geçmek için. Damat Bey’in kesinlikle ekonominin başından alınması lazım. Ekonomiyi bilmeyen bir insan ekonomiyi yönetemez. Yoksulluğun, işsizliğin ne demek olduğunu bilmesi lazım. Damat Beyin bir eli yağda bir eli balda, milletle dalga geçiyor. Gerçeklerden kopmuş bir damat var.”

Sendika.Org