KDHC’den kısa menzilli füze denemesi

Güney Kore, KDHC'nin yeni bir kısa menzilli füze denemesi gerçekleştirdiğini belirtti

KDHC’den kısa menzilli füze denemesi

Sputnik Türkiye’nin haberine göre Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Pyongyang’ın cumartesi günü açık denize birden fazla kısa menzilli füze fırlattığı duyuruldu. Füzelerin, yerel saatle sabah 09.00 sıralarında, yarımadanın doğu sahil şeridinde bulunan Wonsan kentinden fırlatıldığı kaydedildi.

Güney Kore, ateşlenen füzelere ilişkin teknik detayların henüz tespit edilemediğini belirtti.

Fırlatılan cisimlerin güdümlü füze olduğu tespit edildiği takdirde bu, Pyongyang’ın Kasım 2017’den bu yana gerçekleştirdiği ilk kıtalararası balistik füze denemesi olacak.

Güney Kore: “Görüşmeler başlamalı”

Gelişmeden kaygı duyduklarını kaydeden Güney Kore, Pyongyang’a “Kore yarımadasında askeri gerilimi artıran eylemlerini” durdurma çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Kuzey Kore’den nükleer silahlardan arınma görüşmelerine hızlı bir şekilde yeniden başlanması doğrultusunda adım atmalarını bekliyoruz” denildi.

Gelişme üzerine ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Güney Koreli mevkidaşı Kang Kyung-wha da bir telefon görüşmesi yaptı. İkilinin, KDHC’nin adımına “dikkatli bir şekilde karşılık verme” noktasında mutabık kaldıkları belirtildi.

Trump: “Nükleer Anlaşma olacak”

ABD Başkanı Donald Trump KDHC’nin son füze denemesinin ardından Twitter’dan konuya ilişkin mesaj paylaştı. Trump “Kim Kuzey Kore’nin büyük ekonomik potansiyelini tam olarak anlıyor. Buna müdahale edecek ya da bunu sonlandıracak bir şey yapmaz” diye yazdı. ABD Başkanı “Kim aynı zamanda benim kendisiyle birlikte olduğumu ve bana verdiği sözü bozmak istemediğini de biliyor. Anlaşma olacak” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org