Kayyum tarafından işten çıkarıldığı belediyenin eş başkanı oldu

Şırnak'ın Balveren Belde Belediyesi'nde çaycılık yaptığı sırada kayyum tarafından işten çıkarılan Zahide Erk, 31 Mart'ta belediye eş başkanı olarak seçildi

Kayyum tarafından işten çıkarıldığı belediyenin eş başkanı oldu

31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Şırnak merkeze bağlı Balveren Belde Belediye eş başkanı seçilen Zahide Erk ve Şihmus Sidar, seçimlerin hemen ardından hizmet çalışmalarına başladı. 4 mahalleden oluşan beldenin temel problemleri hakkında fizibilite çalışması yürüten eş başkanlar, ilk iş olarak bozuk olan altyapı çalışmalarıyla işe koyuldu.

25 yaşında olan eş başkan Zahide Erk ise beldenin temel problemlerinin yanı sıra, belediye içerisinde kendisini halen devam ettiren feodal zihniyetle de mücadele ettiklerini kaydetti.

2016 yılında belediyede çaycılık yaptığı sırada kayyum tarafından işten çıkarıldığını ve şimdi eşbaşkan olarak belediyede görev yaptığını aktaran Erk, “Kadınları çalışma alanlarına dahil etmeye çalışıyoruz. Seçim boyunca tek kadın olarak çalışma yürüttüm. Kadınlar bunu soruyordu sürekli. Ben de onlara ‘yavaş yavaş çoğalacağız’ diyordum” diye konuştu.

“Zihniyet değişimini hedefliyorum”

Erk, belediyede çaycılık yaptığı döneme işaret ederek, “Bazı çevreler önceki dönem kadın eş başkanımızı istemediklerini gösteriyorlardı. Ben de o kadın arkadaşımıza yapılanların başkasına yapılmaması için aday oldum. Bundan sonra kadınların daha fazla çalışmalarda yer almasını sağlayacağız. Zihniyet değişimini hedefliyorum” ifadelerini kullandı.

Beldede atanamayan birçok kadının bulunduğunu ve onlarla iletişim halinde olduğunu aktaran Erk, kadınlarla birlikte mevcut sisteme karşı mücadele vereceklerinin altını çizdi. Erk, şöyle konuştu:

Sorunlarımızı tartışmaya başladık ve çözmeye de başlayacağız. Kadınlar istedikleri şeyleri yapabilirler. Kendilerine güvenmeleri ve istemeleri yeterli.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı