Kadınlardan homofobik ve faşist Salvini’ye “selfie”li protesto

İtalya'da iki genç kadın homofobik söylemleriyle bilinen faşist siyasetçi Salvini'yi "selfie" çekildikleri esnada öpüşerek protesto etti

Kadınlardan homofobik ve faşist Salvini’ye “selfie”li protesto

Gaia Parisi ve Matilde Rizzo isimli iki genç kadın, İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini ile fotoğraf çektirmek isteyip, bu esnada siyasetçinin homofobik söylemlerini protesto etmek için öpüştüler.

Salvini ülkesinin Nazi işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü etkinlikleri yerine partisi olan Kuzey Ligi’nin Sicilya’daki mitingine katılarak eleştirilerin hedefi olmuştu.

Salvini söz konusu mitingde partililerle fotoğraf çektirmek için sahneye çıktı. Kendisiyle selfie çekmek isteyen iki genç kadının yanında duran siyasetçi, o esnada poz verdi. İki kadın bu esnada LGBTİ+ düşmanı söylemleriyle bilinen siyasetçiyi protesto etmek için öpüştü.

Fotoğrafı çeken Gaia, o kareyi Instagram hesabından “Merhaba dost” başlığıyla ve Salvini’yi de etiketleyerek paylaştı. Fotoğraf kısa sürede hem yazılı hem sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasında yer aldı.

CNN International’a konuşan Parisi, “Bizim mesajımız Matteo Salvini gibi siyasetçilerin nefret dolu söylemleri ve tavırlarına karşılık sevgi ve tolerans mesajı vermekti. Aynı zamanda yaptığımız şeyin başka bir amacı insanları ayrımcılığa ve haksızlığa karşı protesto etmeye devam etmelerine teşvik etmekti. Çünkü bir öpücük gibi ufak ve doğal bir hareket bile bir siyasi tartışma başlatabilir” dedi.

Sendika.Org