Kadın katiline hakimden “Hoş geldiniz, geçmiş olsun” karşılaması

Boşanma aşamasında olduğu Müzeyyen Boylu'yu öldüren katil Mesut Issı mahkemede "Hoş geldiniz Mesut Bey, geçmiş olsun” denilerek karşılandı

Kadın katiline hakimden “Hoş geldiniz, geçmiş olsun” karşılaması

Diyarbakır’da hakkında uzaklaştırma kararı olup, ayrı yaşadığı avukat eşi Müzeyyen Boylu’yu sokak ortasında 14 kurşunla öldüren Mesut Issı, dün (22 Mayıs) çıkarıldığı mahkemede hakim tarafından “Hoş geldiniz Mesut Bey, geçmiş olsun” denilerek karşılandı.

Avukatlar sorguya alınmadı

Müzeyyen Boylu’nun planlanarak öldürüldüğünü belirten Rosa Kadın Derneği Üyesi Elif Tirenç İpek Ulaş, adliyeye getirilen zanlının ifade ve sorgu işlemleri sırasında Diyarbakır Barosuna bağlı yüzlerce avukatla adliyede beklediklerini aktararak “İfadesini Müzeyyen’in yüzlerce kadın avukat arkadaşının yüzüne karşı tekrarlamasını istiyorduk. Ama hakim hepimizin katılmasını kabul etmedi. Sadece 15 avukatın salonda kalması yönünde bir anlaşmaya varıldı” dedi. Ulaş, dosyaya katılma taleplerinin de yargılanmanın henüz başlamamış olması gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

“Mesut bey hoş geldiniz”

Katil zanlısının duruşma salonuna avukatıyla birlikte gayet rahat ve kaygısızca girdiğini belirten Ulaş, “Hakim faile ‘Mesut Bey! hoş geldiniz’ diye hitap etti. Ayrıca hakim, sanığa ‘Geçmiş olsun’ dedi” diye konuştu. Failin ifade vermediğini anlatan Ulaş, “Kadın cinayetlerinde şunu çok iyi biliyoruz; kadınlar katledildikten sonra özel yaşamlarına dönük birçok iftiraya maruz kalıyor ve bu şekilde katil erkekler kendilerine iyi hal veya tahrik indirimi sağlamaya çalışıyorlar. Orada bulunmamızın sebeplerinden biri de bu iftiranın önüne geçmekti” diye konuştu.

“Arkadaşımız korunamadı”

Boşanma davasının bir buçuk yıl sürmesine ve failin önceden defalarca saldırı sinyali vermesine rağmen Boylu’nun korunamadığını vurgulayan Ulaş, cinayetin tasarlanarak işlendiğini belirtti. Ulaş, “Müzeyyen’in yakın çevresine defalarca öldürüleceğini söylediğini biliyoruz. Arkadaşımız korunamadı, buna karşılık fail ilk teslim olduğu andan itibaren çok özel bir koruma çemberi altına alındı” dedi.

“Mücadele etmeye devam edeceğiz”

Urfa İl Kadın Platformu, Diyarbakır’da boşanmak istediği erkek tarafından çocuklarının gözleri önünde öldürülen avukat Müzeyyen Boylu Issı’ya ilişkin Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği binasında açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda kadın katılırken, açıklamayı platform adına Yaşam Evi Kadın Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Semra Köroğlu yaptı.

Köroğlu, “Biz kadınlar sokak ortasında yatan cansız bir beden, hapishane haline getirilen evlerimizde yaşayan ölüler olmak ve her alanda tecavüze uğrama riski taşıyarak yaşamak istemiyoruz. Kadınlar olarak kazanımlarımıza sahip çıkarak toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar, özgür ve eşit bir dünya yaratmak için mücadeleye devam edeceğimizi bir kez daha yinelemek istiyoruz” diye konuştu.

AVUKATLAR, MÜZEYYEN BOYLU ISSI’YI KATLEDİLDİĞİ YERDE ANDI

Kaynak: Evrensel