İşkenceci eski kocasını öldüren Name Öztürk’ün avukatlarından duruşmaya çağrı

Evlendiği günden beri sistematik olarak şiddet gördüğü kocasını öldüren Name Öztürk'e verilen hapis cezası istinaf mahkemesine taşındı. Öztürk'ün avukatları yarın görülecek duruşma öncesinde kadınlara dayanışma çağrısında bulundu

İşkenceci eski kocasını öldüren Name Öztürk’ün avukatlarından duruşmaya çağrı

Evlendiği günden beri sistematik olarak şiddet gördüğü kocasını öldüren Name Öztürk 25 Temmuz 2016’dan bu yana Bakırköy hapishanesinde tutuklu. Öztürk’e Kartal Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI: ÖZSAVUNMA HAKKINI KULLANAN NAMME ÖZTÜRK’E 12 YIL 6 AY HAPİS

Karar istinaf mahkemesine taşındı. Name’nin avukatları da İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde 15 Mayıs’ta (yarın) görülecek duruşma öncesinde kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

Avukatların çağrısı şöyle:

Name kendisini öldürmek üzere olan eski kocanın şiddetini savuşturmasaydı hayatına sahip çıkmasaydı bugün aramızda olmayacaktı. Eski kocasının her türlü şiddetine uğrayan, boşanmadan sonra dahi her günü işkence ile geçen, eski kocası tarafından defalarca öldürülmeye çalışılan Name’nin canını kurtarmaktan başka seçeneği yoktu. Name,TCK’de meşru müdafaa başlığıyla düzenlenen hükümde de açıklandığı üzere kendisine yönelen haksız saldırıyı defetmistir. Ancak hapishanede tutulmaktadır.

Name’nin yargılanmasına istinaf mahkemesinde devam ediliyor. Biz Name Öztürk’ün avukatları olarak tüm kadınları, 15 Mayıs çarşamba saat 15.00’da tüm kadınları Name ile dayanışmaya bekliyoruz.

Sendika.Org