İşkenceci eski kocasını öldüren Name Öztürk’e tahliye

Evlendiği günden beri sistematik olarak şiddet gördüğü kocasını öldüren Name Öztürk'e verilen hapis cezası istinaf mahkemesine taşındı. Mahkeme Öztürk'ün tahliyesine karar verdi

İşkenceci eski kocasını öldüren Name Öztürk’e tahliye

Evlendiği günden beri sistematik olarak şiddet gördüğü kocasını öldüren ve 25 Temmuz 2016’dan beri Bakırköy hapishanesinde tutuklu olan Name Öztürk’e Kartal Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

Karar istinaf mahkemesine taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, avukatların esas hakkında savunma yapmaları için ek süre vererek Öztürk’ün tahliyesine karar verdi.

Avukat Diren Cevahir Şen tahliye kararı sonrası şunları söyledi:

Name yaklaşık 3 yıldır tutuklu. O erkek şiddetine maruz kalan kadınlardan sadece biri. Biz burada Name için beraat istemek istemek için geldik. Tahliye talebimiz heyet tarafından kabul edildi. Mütaalaya karşı beyanda bulunmak üzere süre istedik. Yakın bir zaman sonra burada olacağız. Ama bugün Name’yi almaya gidiyoruz. Biz bugün çok mutluyuz. Bu hafta erkek şiddeti sebebiyle cezaevinde olan ve yaşamını yitiren kadınlar için yargılamaların haftasıydı. Dün Aylin Işık, bugün Name Öztürk ve Şule Çet ve yarın da Nevin Yıldırım’ın duruşmaları var. Umuyoruz ki hepsi için adalet gelir.

Name Öztürk’ü kadınlar karşıladı

Ailesi, avukatları ve kadın örgütleri Bakırköy hapishanesi önünde tahliye olan Name Öztürk’ü karşıladı.

Sendika.Org