İki asker yaralanmıştı: TSK, Hama kırsalındaki gözlem noktasından çekildi iddiası

Suriye topçu birliklerinin atışları sonucu iki askerin yaralanmasının ardından TSK’nin, İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki 10 nolu gözlem noktasında bulunan güçlerini geri çektiği öne sürüldü

İki asker yaralanmıştı: TSK, Hama kırsalındaki gözlem noktasından çekildi iddiası

TSK’nin, İdlip gerginliği azaltma bölgesindeki 12 gözlem noktasından biri olan, Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki 10 nolu noktadan çatışmalar nedeniyle geri çekildiği öne sürüldü.

Suriye topçu birliklerinin 4 Mayıs’ta gözlem noktasının bulunduğu bölgeye yönelik atışları sonucu iki askerin yaralanmıştı. Yaralı askerler helikopterlerle bölgeden tahliye edilmişti.

Rus savaş uçakları ve Suriye topçu birlikleri, 4 Mayıs’tan bu yana Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki Meydan Gazal ve El-Humeyrat bölgelerine bombardıman gerçekleştiriyor.

Sputnik Arapça’nın haberine göre, TSK, yaralıların ardından gözlem noktasında kalan diğer güçlerini de bölgeden tahliye etti.

Ancak ne TSK ne de cihatçılardan bu iddiayı destekleyen bir açıklama gelmedi.

Suriye yönetimine yakın bir yayın çizgisi izleyen Al-Masdar, TSK’nin gözlem noktasından çekildiği iddiasının doğrulanması halinde, Suriye ordusu ve müttefiklerinin “Mudik Kalesi” (Kal’at el-Mudik) ve Gab Ovası’na girmesinin önü açılacağı değerlendirmesinde bulundu.

Ankara ile Moskova arasında pazarlık mı var?

Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyinde havadan ve karadan bombardımanı sıklaştırması, ilerleyen günlerde kara operasyonunun da başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde TSK ile AKP destekli cihatçı grupların da Halep’in kuzeybatısında YPG kontrolündeki Tel Rıfat’a doğru harekete geçmesi “Ankara ile Moskova arasında yeni bir pazarlık mı var?” sorusunun dillendirilmesine yol açtı.

TSK VE CİHATÇI GRUPLAR TEL RIFAT KIRSALINA OPERASYON DÜZENLEDİ, YPG KARŞILIK VERDİ

Suudi sermayeli Şark’ul Avsat, TSK ile AKP destekli grupların Halep’in kuzeyinde Kürtlerin kontrolünde olan bölgelere girmesi karşılığında, Suriye ordusu ve müttefiklerinin İdlip’in güneyini alması için Rusya ile Türkiye arasında anlaşma sağlandığına dair emareler olduğunu ileri sürdü.

Sendika.Org