Hemşireleri anlatan “İlk SES’ten son nefese” belgeseli 7. FilmAmed Belgesel Film Festivali’nde

12-18 Mayıs Hemşireler Haftası kapsamında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri tarafından hazırlanan “İlk SES'ten son nefese” adlı belgesel 7. FilmAmed Festivali’nde seyirciyle buluşacak

Hemşireleri anlatan “İlk SES’ten son nefese” belgeseli 7. FilmAmed Belgesel Film Festivali’nde

Diyarbakır’da bulunan Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği tarafından bu sene 7’ncisi düzenenen FilmAmed Belgesel Film Festivali 8 Mayıs’ta başlıyor.

Festival kapsamında 44 yapım izleyici ile buluşacak. 4 gün sürecek festival kapsamında Kuzey Doğu Suriye ile Türkiye, Avrupa, Latin Amerika, Uzakdoğu ve Ortadoğu’dan 44 belgesel film ÇandAmed Sinema Salonu ve TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi’nde izleyiciyle buluşacak.

Yönetmenliğini Deniz Çankaya Salmanlı’nın üstlendiği “ilk SES’ten son nefese” isimli belgesel de 7. FilmAmed Belgesel Festivali’nde seyirciyle buluşacak.

10 Mayıs Cuma günü gösterilmesi planlanan belgeselde farklı hastane ve branşlarda çalışan 11 hemşirenin yer aldığı belgesel 52 dakika sürüyor. SES İstanbul üyesi hemşireler belgeselde kadın emeğinin görünmezliği, cinsiyetçi iş bölümü, mobing, performans sistemi, bitmeyen angarya işler, nöbetli çalışmanın zorlukları ve bununla beraber maddi manevi yaşanan hak kayıpları gibi pek çok konuya değindi. Hemşireler belgeselde ayrıca meslekleri nasıl seçtiklerini, neoliberal sağlık politikalarının etkilerini, tükenmişlik sendromunu anlattı.

Kadın hemşireler çalışma koşullarını anlattı: Mobbing, bitmeyen nöbetler, performans sistemi, şiddet…

Sendika.Org