HDP’li Peköz, Malatya’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini Soylu’ya sordu

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Malatya Hacıabdi Mahallesi'nde Alevilerin evlerinin kapısına konulan çarpı işaretini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu

HDP’li Peköz, Malatya’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesini Soylu’ya sordu

HDP Adana Milletvekili Kemal Peköz, Malatya’da Hacıabdi Mahallesi’nde bir binada bulunan 5 dairenin kapısına kırmızı boya ile çarpı atılmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Peköz, soru önergesi gerekçesinde Ağustos 2012’de İstanbul’un Kartal ilçesinde, Mayıs 2013’te İstanbul’un Maltepe ilçesinde, Ekim 2014’te İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde, Mayıs 2015’te Adıyaman’da, Haziran 2015’te Elazığ’da ve İzmit’te, Ağustos 2015’te İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Eylül 2016’da Ankara’nın Mamak ilçesinde, Mart 2017’de Adana’da, 2017’de İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde, Manisa ve Malatya illerinde, en son ise 2019 yılının Ocak ayında Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde Alevilere yönelik benzer cinsten saldırıların gerçekleştiğini anımsattı.

Peköz, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  1. Malatya’da Hacıabdi mahallesinde yaşanan saldırı ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Bahsi geçen geçmiş saldırılar ile ilgili soruşturma açılmış m��dır? Açılmış ise soruşturmaların sonucu nedir?
  3. Ev işaretlemesi yoluyla Alevilere yönelik gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Bakanlığınızca hazırlanmış bir rapor mevcut mudur?
  4. Bu tür saldırıları engellemek adına Bakanlığınız tarafında alınması gereken önlemler konusunda yürütülen bir çalışma var mıdır?

Sendika.Org