HDP’li Kenanoğlu: Afrin’de yağmalanan zeytinyağı Türkiye üzerinden yurtdışına ihraç ediliyor

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Afrin’deki zeytin ağaçlarıyla ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdiklerini duyurdu Kenanoğlu’na göre, Afrin’deki cihatçıların yağmaladığı zeytinler Suriye sınırları içerisinde zeytinyağına dönüştürüldükten sonra Türkiye üzerinden yurtdışına ihraç ediliyor

HDP’li Kenanoğlu: Afrin’de yağmalanan zeytinyağı Türkiye üzerinden yurtdışına ihraç ediliyor

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “Zeytin Dalı Harekatı”nda TSK’yle birlikte hareket eden cihatçı grupların Afrin’deki 15 milyon zeytin ağacını yağmaladığını belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Kenanoğlu, konuya ilişkin Meclis Başkanlığı’na sunduğu önergede şu ifadeleri kullandı:

Afrin’den, yaklaşık 50.000 ton zeytinyağının, kentteki zeytin ağaçlarının paramiliter gruplarca (30’dan fazla muhalif grubun bir araya gelerek oluşturduğu Milli Suriye Ordusu ve muhtelif öteki gruplar) ganimetmişçesine yağmalandıktan sonra herhangi bir ithalat prosedürü işletilmeden, bir diğer deyişle, kaçak yollardan Türkiye’ye girişinin yapıldığı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından yapılan açıklamayla dile getirilmiştir. 15 milyonluk zeytin ağacı ile Afrin toprakları zeytincilikte önde gelen bölgeler arasında yer almaktadır.

“Yurtdışına ihraç ediliyor”

Zeytinlerin Suriye sınırları içerisinde zeytinyağına dönüştürüldükten sonra Türkiye’ye taşındığını ve sonrasında üzerlerine “Türk Malı” damgası vurularak özellikle İspanya ve Kıbrıs gibi Türkiye ile yoğun zeytinyağı ticareti olan ülkelere ihraç edildiğini belirten Kenanoğlu, önerge şu ifadelere yer verdi:

Halihazırda, yağmalanan/çalınan zeytinyağından piyasa değeri 90 milyon dolara tekabül eden 5.000 tonluk bölümü -özellikle İspanya ve Kıbrıs’a- ihraç edilmiştir. Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında %40’lık bir oranla önemli bir pazar konumuna sahip olan İspanya’ya ihraç edilen zeytinyağının 10.000 tonluk kısmı Afrin menşeili zeytinyağından oluşmaktadır. Bir diğer önemli Pazar olan Kıbrıs’a ise ihraç edilen zeytinyağı toplamının 25.000 tonluk kısmı İspanya örneğinde olduğu üzere Afrin menşeine sahiptir.

Bununla birlikte, 90 milyon dolarlık gelirin 22 milyon dolarlık kısmının paramiliter gruplar arasında pay edildiği yönünde iddialar da dile getirilen hususlar arasındadır. Nitekim Uluslararası Af Örgütü (AI) Suriye gözlemcisi tarafından açıklanan rapor bu iddiayı doğrulayacak niteliktedir. Raporda, paramiliter gruplarca yapılan yağmanın Türkiye’nin bölgede konuşlanan güçlerinin gözü önünde gerçekleştiğini ve fakat bu güçlerin tepki göstermek yerine, tabiri caizse, hipermetrop bir tavır sergilediği belirtilmiştir.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu

“Türkiye’deki üreticiler mağdur oldu”

Kenanoğlu’na göre, Afrinlilerle birlikte bu sürecin diğer mağdurları ise Türkiyeli zeytinyağı üreticileri oldu.

Önergede şöyle denildi:

Zeytinleri yağmalanan Afrinli zeytin üreticilerinin mağduriyetinin yanı sıra, Balıkesir, Antakya, Kilis ve Osmaniye’deki zeytin üreticileri de gözler önüne serdiğimiz tablo neticesinde mağdur olmuşlardır. Türkiye’de üretilen zeytinyağının litresi 20 ile 25 TL arası bir fiyattan ihraç edilirken (tam da hasat zamanı) Afrin’den Türkiye’ye taşınan zeytinyağı -Tarım Bakanlığı tarafından şirketlere ucuza satılmasından ötürü- 16.5 TL litre fiyatıyla ihraç edilmektedir. Bu farkın yarattığı tazyik ise Türkiye’deki üreticileri litre fiyatında düşüş yapmaya zorlamıştır. Nitekim yerli zeytin üreticileri 3 TL’lik bir indirim yapmak zorunda kalmıştır. Bir diğer deyişle, mevcut zeytinyağı litre satış fiyatı 3 yıl öncesinin gerisine düşmüş durumdadır. Zeytincilikte üretim sürecinin başta gelen girdi kalemleri arasında yer alan gübre, işçilik, zirai ilaçların maliyetinde %50’lik bir artış olmasına rağmen üretilen zeytinyağının litresinde yapılan 3 TL’lik indirim zeytinyağı üreticilerinin mağduriyetinin kat be kat artmasına sebep olmaktadır. Bununla birlikte, Afrin’den zeytinyağı getirildiği, getirileceği yönündeki iddiaların dahi fiyatların düşmesine yol açtığını belirten Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’ne göre Türkiyeli zeytinyağı üreticilerinin uluslararası pazardaki imajı da bu süreçten nasibini almış ve zedelenmiştir.

Halkların Demokratik Partisi grubu olarak yukarda bahsi geçen hukuksuzlukların ve usulsüzlüklerin araştırılmasını elzem görmekle birlikte Türkiye’deki zeytinyağı üreticilerinin mağduriyetinin giderilmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtiyoruz.

Sendika.Org