Gazeteci Kadınlar Koalisyonu: Türkiye’de kadın gazetecilere yönelik baskıları kınıyoruz!

Gazeteci Kadınlar Koalisyonu, Türkiye’de kadın gazetecilerin dünyanın geri kalanına göre oldukça olumsuz koşullarda çalıştığını belirtip, kadın gazetecilere yönelik saldırıları kınadı

Gazeteci Kadınlar Koalisyonu: Türkiye’de kadın gazetecilere yönelik baskıları kınıyoruz!

Gazeteci Kadınlar Koalisyonu (CFWIJ) Kurucu Direktörü Kiran Nazish dün (13 Mayıs) yayımladığı bir açıklamayla son dönemde kadın gazeteciler üzerinde artan baskılara dikkat çekerek, devleti kadın gazetecilere saygı duymaya ve destek olmaya çağırdı.

Nazish’in açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Devleti, basında çalışan kadınlara saygıyı yeniden gündemine almaya çağırıyor ve kadın gazetecilere destek olmalarını öneriyoruz. Devletin bu desteği, kadın gazetecilerin kamu yararına etkin bir şekilde çalışmasını destekleyecektir ki bu hem gazetecilerin hem de kamunun yararınadır.

Açıklama eski Cumhuriyet çalışanı, DİSK Basın İş üyesi Canan Coşkun’un Cumhuriyet’te çalışırken yaptığı bir habere açılan davada sonucu verilen para cezasını ödemediği için gözaltına alınması üzerine geldi.

Coşkun 12 bin 600 TL’lik para cezasının Cumhuriyet’in yeni yönetimi tarafından ödenmemesi nedeniyle gözaltına alınmıştı.

CFWIJ’nin açıklamasında Türkiye’nin Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü Cumhuriyet davasında yargılanan gazetecilerin yeniden hapse gönderilmesi gibi gazeteciler üzerindeki baskılara işaret eden bir gelişmeyle karşıladığına dikkat çekilirken, bu ülkede kadın gazetecilerin de dünyanın geri kalanına göre oldukça olumsuz koşullarda olduğu belirtilip, kadın gazetecilere yönelik saldırılar kınandı.

Sendika.Org