Futbolcu Sural’ın hayatını kaybetmesinin ardından müftülük: “Gayrimüslimlere rahmet okumayın”

Alanyaspor'un Çek asıllı futbolcusu Josef Sural'ın hayatını kaybetmesinin ardından Alanya Müftülüğü, açıklama yayımlayarak "Gayrimüslimlere rahmet dilemeyin" çağrısı yaptı

Futbolcu Sural’ın hayatını kaybetmesinin ardından müftülük: “Gayrimüslimlere rahmet okumayın”

Aytemiz Alanyaspor’un pazar günü deplasmanda oynadığı Kayserispor maçının ardından Alanyaspor’un 7 oyuncusunu taşıyan VIP araç Antalya’nın Alanya ilçesine 5 kilometre kala Dinek mevkiinde kaza yaptı. Saat 02.30 sıralarında meydana gelen kaza sonucu Aytemiz Alanyaspor’un Çek asıllı oyuncusu Josef Sural, kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Sural’ın kaybı başta Alanya olmak üzere tüm Türkiye’de üzüntüyle karşılanırken, Sural’ın kaybının ardından sosyal medya hesabı üzerinden baş sağlığı mesajları yayımlandı.

Yayımlanan mesajların içeriğinde “Alanyaspor’un yıldız oyuncusu Josef Sural’ın yaşanan elim kaza sonucu hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Sural’a Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere Alanyaspor camiasına ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz” ifadeleri yer alıyordu.

Sural’ın hayatını kaybetmesinin ardından Alanya Müftülüğü resmi sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yayımlayarak “gayrimüslimlere rahmet dilenmemesi” çağrısı yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gayrimüslimlere rahmet okumak ve istiğfar etmek, onların yaşarken inkar ettikleri yüce Allah’tan onlar adına af dilemek anlamına gelir. İslam inancına göre herkes yüce Allah’a ve dinine inanmakla mükellef olduğu için kişinin kendi ameli esas kabul edilmiştir. Bir kimse hayattayken iman etmeyip küfür üzere öldükten sonra başkalarının onun için yapacağı dualar geçersiz olur ve ona herhangi bir faydası olmaz.

Açıklama tepkiye neden olurken, Aytemiz Alanyaspor Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çavuşoğlu’nun Alanya Müftüsü İhsan İlhan’ı aradığı ve yapılan görüşmenin ardından paylaşımının silindiği öğrenildi.

Müftülük sonra “başsağlığı” diledi

Tepkilerin ardından Alanya Müftülüğü, yeni bir açıklama yayımladı. Açıklamasında “rahmet dilemeyen” müftülük, “Müftülüğümüzün, halkımızın sevdiği ve değer verdiği bir kişiyle ilgili olumsuz bir değerlendirmede bulunması asla söz konusu olamaz. Bu elim kazada vefat eden Alanyasporlu futbolcumuzun ailesine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz” denildi.

Sendika.Org, Yeni Alanya Gazetesi