Fransa’da katledilen üniversiteli Barış Ataman, ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı

Fransa’nın Lyon kentinde katledilen üniversiteli Barış Ataman, ölümünün 5. yılında ailesi ve arkadaşları tarafından Mersin’de mezarı başında anıldı

Fransa’da katledilen üniversiteli Barış Ataman, ölümünün 5. yılında mezarı başında anıldı

13 Mayıs 2014 tarihinde Fransa’nın Lyon kentinde katledilen Öğrenci Kolektifleri’nden Barış Ataman, ölümünün 5. yılında bugün (14 Mayıs) Mersin’de mezarı başında anıldı.

Ataman’ın ailesi ve arkadaşlarının katıldığı anma saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından kısa bir konuşma yapan Mersin Halkevi yöneticisi Şamil Işıkcevahir, “Barış, bu ülkede egemenlerin yarattığı, çürümüş olan ne varsa hepsine karşı onurlu bir şekilde mücadele etti. İnsanca yaşam arzusunu hep taşıdı içinde, tıpkı diğer yoldaşlarının taşıdığı gibi. Fransa’da da haksızlığın, yoksulluğun ve hukuksuzluğun karşısında dik durdu. Fakat gittiği yerde de yine ezenlerin baskısı ile karşılaştı ve katledildi. Ama biz şunu çok iyi biliyoruz ki mücadele edenler kazanır bir tek. Zulümden, savaştan, şiddetten beslenenler tarih boyunca anılmayacak. Barış gibi onurlu duranlar bugün olduğu gibi yarın da anılmaya ve yaşamaya devam edecek” dedi.

Anma, Barış Ataman’ın yazdığı şiirin okunmasıyla sona erdi.

Ne olmuştu?

Barış Ataman, 2010 yılında Siirt’te iki kız kardeşin cinsel istismara maruz bırakılmasının ardından kentte protesto örgütlemişti. Siirt’te polis tarafından baskı ve tehditler sonucu Mersin’e dönen Ataman burada sokak ortasından haksız yere kendisini gözaltına almaya çalışan polise “imamın ordusu” dediği için 1,5 yıl hapis cezası almıştı. Bu süreçte üzerindeki baskı ve tehditler artan Ataman Fransa’ya iltica etti.

Barış Ataman, Lyon kentinde 13 Mayıs 2014 günü vahşice yakılarak katledildi.

Komünist Parti Rhone Bölgesi Federal Sekreteri Danielle Lebail, Ataman’ın ölümüne ilişkin yaptığı açıklamada, bu olayın 2013 yılında Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in Paris’te katledilmesini hatırlattığını belirterek tüm yönleriyle aydınlatılması gerektiğini belirtmişti.

Sendika.Org/ Mersin