Fatsa’da siyanür tehlikesi büyüyor

Fatsa’da siyanürle altın ayrıştırma işletmeciliği kapasite artırımına gidiyor. Perşembe günü yapılacak olan “halkı bilgilendirme toplantısı” öncesi tepkiler büyümeye başladı

Fatsa’da siyanür tehlikesi büyüyor

Altıntepe Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından Ordu’nun Fatsa ilçesinin Bahçeler Mahallesi civarında siyanürle altın ayrışması yapılıyor. Bölgede beş yıldır devam eden çalışmalar sırasında toprak kaymasının yanı sıra su kaynaklarının da zarar gördüğünü dile getiren Ordu Çevre Derneği’nden (ORÇEV) Eren Atasoy, “Yıllardır ormanlarımız, sularımız etkilendi. Zehirlenen topraklar dağ gibi büyüdü. Siyanürün tehdidi altında yaşıyoruz. Buna rağmen yeniden kapasite artırımı yapmak istiyorlar. Başka çalışmalar da var. Yukarıtepe köyü Kömürlük Mahallesi’nde ve Çötelli köyünde yapılan sondaj çalışması nedeniyle orman ve su kaynakları zarar gördü” diyerek kapasite artırımına karşı olduklarını ifade etti.

“Toplantıda tepkimizi dile getireceğiz”

30 Mayıs 2019 tarihinde Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi’nde saat 11.00’de yapılacak olan  “halkı bilgilendirme toplantısı” hakkında değerlendirmede bulunan ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Siyanürle altın ayrıştırmak toprağı, suyu, havayı kirleten bir çalışma biçimi. Tüm canlıları tehdit etmektedir. Var olan biçimiyle tarımı ve canlı yaşamını tehdit eden bu çalışmanın kapasitesi artırılmak isteniyor. Bu kabul edilemez. Dernek olarak halkımızla birlikte sağlığımızı, geleceğimizi tehdit eden bu çalışmanın büyütülmesine karşı çıktığımızı toplantı yerinde de dile getireceğiz.” dedi.

Turnasuyu da tehdit altında

Turnasuyu Irmağı’nında da HES yapılmak istendiğini belirten Gönül, “29 Mayıs 2019 tarihinde de Turnasuyu Irmağı’nda yapılmak istenen HES için ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ yapılacak. İki kez mahkeme kararı ile HES için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı bozuldu. Israrla yeniden girişimde bulunuyorlar. Bunu da engelleyeceğiz. Turnasuyu Vadisi’nin yok edilmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

Sendika.Org