Et ve süt üretiminde büyük düşüş, yeni zamlar yolda

Mayıs ayında açıklanan et ve süt üretimi verilerine göre üretimlerde düşüş devam ediyor. Gıda enflasyonuna tanzim satış gibi yöntemlerle çözüm aransa da üretim düştükçe gıda fiyatlarındaki artış devam edecek

Et ve süt üretiminde büyük düşüş, yeni zamlar yolda

Gıda enflasyonu halk��n en büyük gündem maddelerinden biri olmaya devam ederken iktidar kalıcı bir çözüm üretmekten çok uzak. Mayıs ayında açıklanan et ve süt üretimi verilerine göre üretimlerde düşüş devam ediyor. Gıda enflasyonuna tanzim satış gibi yöntemlerle çözüm aransa da üretim düştükçe gıda fiyatlarındaki artış devam edecek.

Gıda enflasyonu yüzde 30’lara dayanırken,  toplam kırmızı et üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,5 oranında, inek sütü miktarı ise bir önceki yılın aynı ayına göre %8,6 azaldı.

Sığır eti üretimi 191 bin 287 ton olarak tahmin edildi

Sığır eti üretimi bir önceki çeyreğe göre %20,2, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,7 oranında azaldı.

Koyun eti üretimi 17 bin 932 ton olarak tahmin edildi

Koyun eti üretimi bir önceki çeyreğe göre %0,2 artarken bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %33,7 oranında azaldı.

Mart ayında 838 bin 444 ton inek sütü toplandı

Toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,6 azaldı.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 131 bin 961 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre %18,5 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 58 bin 5 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %10,2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 3 bin 125 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %0,1 arttı.

Yo��urt üretimi 99 bin 11 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %1,5 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 148 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 azalış gösterdi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama %3,5, protein oranı ise ortalama %3,1 olarak tespit edildi.

Sendika.Org