Ersoy’dan, montajlanan İmamoğlu canlı yayını yorumu: “AK Parti’ye negatif yansımaları oluyor”

İstanbul'un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı canlı yayın programında, "PKK’ya FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye ve İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu" sorusuna verdiği "Gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın 24 Haziran’da yetki alan AKP’li yetkililer…" yanıtı kesilerek sosyal medyada dolaşıma sokuldu. Soruyu soran gazeteci Mehmet Akif Ersoy, yazdığı köşe yazısıyla bu tarz montaj videoların paylaşımının AKP'ye olumsuz etki ettiğini yazdı

Ersoy’dan, montajlanan İmamoğlu canlı yayını yorumu: “AK Parti’ye negatif yansımaları oluyor”

İstanbul’un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu, dün Haber Türk’te “Türkiye’nin Nabzı” programına konuk oldu. Program sırasında Mehmet Akif Ersoy, İmamoğlu’na “PKK’ya FETÖ’ye ve özellikle yabancı basının Türkiye ve İstanbul seçimleri üzerinden tartıştığı meselelere ilişkin bir mesajınız olur mu” diye sordu. İmamoğlu, bu soruya yanıt olarak şöyle dedi:

Ne olabilir ki, gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim. Sayın Cumhurbaşkanı, sayın 24 Haziran’da yetki alan AKP’li yetkililer…

İmamoğlu’nun bu konuşması montajlanarak trol medya hesapları üzerinden yalnızca “Gelin Türkiye’yi hep beraber yönetelim” sözleriyle servis edildi.

İmamoğlu, Twitter’dan programın ilgili kısmının tamamını, “Mübarek Ramazan ayında yeni iftiralar ve kumpaslarla bana kara çalmaya çalışıyorlar” notuyla paylaştı.

“Toplum gerçekle yüzleştiğinde doğruların yalan olabilme ihtimali üzerine düşünecektir”

Programda İmamoğlu’na soruyu yönelten Ersoy, Haber Türk’teki köşesinde “İmamoğlu ne söyledi” başlıklı bir yazı yayımladı. Ersoy, videonun montajlanarak sosyal medyada yaygınlaştığını, haber siteleri montajlı video üzerinden haber yaptığını kaydetti. “Bir defa bu durum, öncelikle o yayını yöneten moderatör arkadaşımıza ve bizlere hakarettir” diyen Ersoy, “böylesine yanlış bir yöntemle” yapılan paylaşımların AKP’ye negatif yansımaları olduğunu kaydetti.

Ersoy’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

İmamoğlu’nu farklı şekilde eleştirmek, çelişkilerini tespit etmek, gerçek veri ve sebeplerle ifadelerine şerh düşmek mümkünken, böylesine yanlış bir yöntemle bunları paylaşmanın, AK Parti’ye negatif yansımaları oluyor.

Bu hareketler belki bir – iki gün puan kazandırmış gibi görünebilir. Ama hakikat ortaya çıktığında, bunu yapanlar da sessiz kalanlar da vicdanlarda mahkum olur.

Zira İmamoğlu ve ekibi, konuşmanın tamamını paylaştığında ve gerçekte ne olduğu gün yüzüne çıktığında, yaklaşık 12 saatlik bu çirkin çabanın aslında karşılığı olmayan-toplumsal olarak da karşılık bulmaması gereken bir durum olduğu anlaşılıyor.

AK Parti’nin, seçim kampanyası sürecinde hakikatsiz ithamlarla ve troll hesaplarla süreci yöneten kişilerle ilişkisini kesmesi ve parti imajını korumak adına, lehine zannedilen asılsız haberlerin aleyhine dönmesine müsaade etmemesi gerekiyor.

Aksi halde, yanıltılmaya ve bir tarafa çekiştirilmeye çalışılan toplum er ya da geç hakikatle yüzleştiğinde, ilk olarak kendisini çekiştiren tarafın güvenilirliğinden şüpheye düşecek ve hatta bu kez inandığı diğer doğruların da yalan olabilme ihtimali üzerine düşünecektir.

Ersoy’un yazısının tamamına ulaşmak için buraya tıklayın.

Sendika.Org