Erdoğan: “EYT gündemimizde yok”; Yıldırım: “Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor”

Tayyip Erdoğan, EYT'lilerin gündemlerinde olmadığını söylerken, seçim çalışmaları kapsamında Eyüpsultan'da olan Binali Yıldırım ise bakanlığın çalışma yaptığını söyledi

Erdoğan: “EYT gündemimizde yok”; Yıldırım: “Bakanlığımız çalışmalarını yapıyor”

Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanların gündemlerinde olmadığını söylemiş, “Aksi halde sistemi çökertebiliriz” demişti. Erdoğan’ın “gündemimizde yok” açıklamasına zıt bir açıklama ise Binali Yıldırım’dan geldi.

Halk TV’de yer alan habere göre Yıldırım, seçim çalışması kapsamında gittiği Eyüpsultan’da, kendisine yöneltilen “Emeklilikte yaşa takılanlar için seçimden önce ‘biraz sabır’ demiştiniz, gelişme var mı” sorusuna, “İlgili bakanlığımız çalışmalarını yapıyor” yanıtını verdi.

Ne olmuştu?

Erdoğan, gıda enflasyonundaki artışlarının sebebi olarak “stokçu”ları hedef gösterdiği bir grup toplantısında EYT’lileri ise “Bir de bunlar türedi” diyerek “stokçu”lara benzetmişti. Aynı konuşmada Erdoğan, EYT’lilerin talebinin bütçeye büyük bir yük getireceğini söyleyip bu talebin karşılanmasının mümkün olmayacağını ileri sürmüştü.

Bu süreçte EYT’liler Ankara’da buluşma, İstanbul’da ise büyük bir miting gerçekleştirerek taleplerinde ısrarcı olduğunu göstermişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Tayyip Erdoğan’ın emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yaptığı açıklamalar basında geniş bir şekilde yer almıştı. Erdoğan, muhalefetin EYT gündemini sürekli gündemde tuttuğunu belirterek “Bizim gündemimizde yok. Aksi halde sistemi çökertiriz” demişti. Türkiye’nin “dünyanın süper ülkesi” olmadığını söyleyen Erdoğan, ileride uygun bir zemin oluşacak olursa kamuoyunda tartışılan şekilde değil “sosyal günvelikteki dengeleri bozmayacak çalışmalar” yapılabileceğini söylemişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlğı Zehra Zümrüt Selçuk ise”1 milyon 300 bin EYT’li var, yıllık 10-60 milyar lira bütçe maliyeti olur” demiş Erdoğan da “Mümkün değil bu” ifadesini kullanmıştı.

Sendika.Org