DTCF’de faşistlerden kadın öğrencilere sözlü taciz

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde (DTCF) iki kadın öğrenci kitap bırakmak için gittiği kütüphane binasında faşistlerin sözlü tacizine uğradı. Evrak Kayıt birimi kadın öğrencilerin şikayet dilekçesine ilişkin herhangi bir evrak takip numarası vermezken, fakülte dekanı ise "Şikayeti buraya yapmayın" diye yanıt verdi

DTCF’de faşistlerden kadın öğrencilere sözlü taciz

DTCF’de iki kadın öğrenci, saat 13.00 sularında, aldığı kitapları kütüphaneye teslim edip binadan çıktığı sırada faşistlerin “Şuna bak orucumuzu bozuyor” şeklindeki sözlerle sözlü tacize uğradı. Öğrenciler, faşistlerle ilgili dilekçe hazırlayıp Evrak Kayıt birimine gitti. Burada bulunan görevliler ise “Şikayette bulunacak olsanız ne olacak” diyerek yanıt verdi. Kadın öğrenciler, herhangi evrak takip numarası verilmemesi üzerine DTCF Dekanı İhsan Çiçek’le görüştü. Çiçek ise “Şikayeti buraya değil başka yere yapın” dedi.

Akşam üzeri 16.00 sularında ise faşistler Orta Bahçe’de bulunan öğrencilere hakaret ederek ve saldırarak gerilimi tırmandırmaya çalıştı. Aralarında kadınların da bulunduğu öğrencilerin tepki vermesi üzerine “Sen sus kadın”, “Kadınlarınızı öne sürmeyin” gibi cinsiyetçi söylemlerle yanıt verdi. Öğrencilerin tepkisi üzerine faşistler güvenlik birimi eşliğinde Orta Bahçe’yi terk etmek zorunda kaldı.

Sendika.Org/ Ankara