Dışişleri’nde ilk kez bakanlık dışı bir atama: “Hariciye camiasına geçmiş olsun!”

Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Dışişleri'nde bir yönetim kademesine tarihinde ilk defa bakanlık dışından, üstelik de Dışişleri eğitimi veya deneyimi olmayan bir bürokrat atandı. Gazeteci Cansu Çamlıbel "Hariciye camiasına geçmiş olsun" derken, Aydın Selcen ise "İETT şoförünü de THY pilotu atayın" dedi

Dışişleri’nde ilk kez bakanlık dışı bir atama: “Hariciye camiasına geçmiş olsun!”

Saray-AKP iktidarının bürokrasi içinde liyakati değil itaati esas alarak yürüttüğü kadrolaşma, Dışişleri Bakanlığı tarihinde bir ilke yol açtı.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre; Dışişleri Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne tarihinde ilk kez bakanlık dışından bir isim, Bekir Gezer atandı.

Hariciye ile ilişkisi olmamış bir hariciyeci!

1968 doğumlu Gezer, Kadıköy İmam Hatip Lisesi, Üsküdar Cumhuriyet Lisesi, Marmara Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi ile İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı’nda okudu.

1997 yılında Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı’nda uzman yardımcısı olarak memuriyete başladı. Uzmanlığa yükseldikten sonra Devlet Planlama Teşkilatı ve AB Eğitim Programları Merkezi Başkanlığı’da genel koordinatörlük yaptı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürlüğü görevini yürüten Gezer, son olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda Personel Daire Başkanı’ydı.

Bizzat bakanlık sitesinde yer alan özgeçmişe göre; Gezer’in ne eğitim ne de bürokrasi yaşamında “hariciye” alanı ile bir ilişkisi olmadı.

“Hariciye camiasına geçmiş olsun!”

Hürriyet gazetesinin Washington eski temsilcisi Cansu Çamlıbel, Dışişleri Bakanlığı’ndaki bu atama kararına Twitter hesabından tepki gösterdi. “Hariciye camiasına geçmiş olsun!” diyen Çamlıbel, “Dış politika açısından bu kadar zorlu ve üst düzey diplomatik maharet gerektiren bir dönemde bakanlığı ‘ideolojik nefer, eş dost’ etkisine açmak zaten son yıllarda çok zayıflayan hariciyeyi hepten bitirir” yorumu yaptı.

“O zaman İETT şoföründen THY pilotu atayın!”

Uzun yıllar Dışişleri bünyesinde çalışmış yazar Aydın Selcen de Çamlıbel’in paylaşımını “Vahim bir gelişme” olarak yorumlarken, Gezer’in CV’sine ilişkin yorumlara ise “kötü kokular”ı işaret ederek ve “CV önemli değil” diyerek yanıt verdi.

Sendika.Org