Çiğdem Toker: Diyanet’in, Bişkek’teki 35 milyon TL’lik camiyi hangi kaynaklarla yaptırdığı belirsiz

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, köşesine Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 35 milyon TL'ye Bişkek'te yaptırılan camiyi taşıdı. Toker, caminin Türkiye Diyanet Vakfı'na bağlı KOMAŞ A.Ş. tarafından yapıldığını belirterek, caminin yapımı için kullanılan kaynakların belirsiz olduğunun altını çizdi

Çiğdem Toker: Diyanet’in, Bişkek’teki 35 milyon TL’lik camiyi hangi kaynaklarla yaptırdığı belirsiz

Geçtiğimiz günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kırgızistan’da yaptırdığı Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camisi’nin maliyetinin 35 milyon dolar olduğu ortaya çıkmıştı.

BÜYÜKELÇİ AÇIKLADI: DİYANET’İN BİŞKEK’TE YAPTIRDIĞI CAMİ 35 MİLYON DOLARMIŞ!

Sözcü Gazetesi yazarı Çiğdem Toker, 2018 yılında açılışı Tayyip Erdoğan tarafından yapılan camiye ilişkin detayları köşesine taşıdı. Toker, caminin yapım maliyetinin bugünün döviz kuruyla 210 milyon TL’ye denk geldiğinin altını çizerek, Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Kocatape Modern Mağazacılık İşletmeleri (KOMAŞ A.Ş.) iştiraki ile yapıldığı kaydetti ve “Caminin yapımıyla ilgili ihale açılıp açılmadığı, nasıl bir yol izlendiği, bedeli, kaynağın nereden aktarıldığı ile ilgili bilgilere ulaşamadım” dedi.

1990 yılında kurulan KOMAŞ A.Ş’nin kurucuları arasında TDV, Vakıfbank, TEMSAŞ, Ülker Gıda, TÜRDAV Yatırım Holding, Et ve Balık Kurumu, Burhan Özfatura ve Mehmet Talat bulunuyor ve ilk kuruluş amacı “yurt içinde hayatın ucuzlatılması, yokluğu duyulan mal ve hizmetlerin serbest piyasa kurallarına uygun biçimde temini” diye açıklanmış.

Toker yazısının devamında şu ifadelere yer verdi:

KOMAŞ’ın yurt içinde 8, yurtdışında 4 olmak üzere toplam 12 şubesi var. bulunuyor. Yurtdışındaki şubelerden biri de Bişkek. Diğerleri Arnavutluk, Makedonya, KKTC. KOMAŞ’ın, inşaat sektöründe 35 yıla yaklaşan teknik bilgi tecrübe ve donanıma sahip olduğu belirtiliyor. 2017 yılında tamamlanan yurt içi işler arasında Ankara’daki 5 bin kişi kapasiteli Ahmet Hamdi Akseki Camii de yer alıyor.

KOMAŞ’a dair ilginç bir diğer bilgi hac ve umre organizasyonlarına ilişkin. Diyanet İşleri Başkanlığı’nca hacı adaylarına verilen, seyahat valizleri, pasaport el çantaları, hijyenik koruyucu maskeler, kimlik askıları, Türk bayraklı armalar vb. malzemeleri KOMAŞ sağlıyor. Bugüne kadar 905 bin 850 adet bavul yaptırdığı belirtilmiş.

“35 milyon dolara yaptırılan” Bişkek Camii vesilesiyle gündeme gelen KOMAŞ ile ilgili kamuyu ilgilendiren temel mesele ise bağlı olduğu Türkiye Diyanet Vakfı’nın Sayıştay denetimi dışında olması. Hal böyle olunca, 210 milyon TL kaynağın hangi bağış ve yardımlardan, hangi kaynaklardan tahsis edilip aktarıldığı da cevapsız.

Yazın��n tamamına ulaşmak için tıklayın.

Sendika.Org