Çay Sen: “2019 yılı taban fiyatı destekleme ile 3 lira 44 kuruş olsun”

Çay Sen Genel Başkanı Recep Memişoğlu, 2019 taban fiyat taleplerini açıkladı. Çay Sen taban fiyatın 3 lira 44 kuruş ve destekleme ile birlikte 3 lira 57 kuruş fiyat talep etti

Çay Sen: “2019 yılı taban fiyatı destekleme ile 3 lira 44 kuruş olsun”

Çay Üreticileri Sendikası (Çay Sen) Genel Başkanı Recep Memişoğlu, yazılı açıklama yayımlayarak 2019 yılı taban fiyat taleplerini açıkladı. Yapılan açıklamada Memişoğlu, yaş çay üreticisinin önünü göremeden sezona başladığını belirterek “İktidarların istikrarlı ve güven bir çiftçi politikası yoktur. Soğanın, patatesi ve otun ithal edildiği bir çöküşten geçiyoruz” dedi. Memişoğlu, çiftçinin üretiminin karşılığını alamadığını ve bu nedenle de üretmekten vazgeçtiğini kaydetti.

Yaş çay üreticisinin sigorta olarak gördüğü Çaykur’un AKP politikaları yüzünden iflasa doğru sürüklendiğini kaydeden Memişoğlu, Çaykur’un denetimden kaçırıldığının ve hayati kararlarda halkın söz söyleyebileceği kanaların kapatıldığının altını çizdi. Memişoğlu, “Çaykur’un silolarında yığınla kuru çay dururken; özel sektör çaylarını piyasada satmakta zorluk çekmezken, Çaykur’un neden çay satmakta zorlandığını kamuoyuna sormak isteriz” dedi.

Memişoğlu açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

Çay üreticisi, bu yıl satacağı yaş çayın karşılığını zaten esnafa borçlu ve 2019 çayını, kışın harcadıklarına karşılık toplayacaktır. Bu üretici yaz boyunca ne yeyip, giyecek ve yaşamının temel gereksinimlerini nasıl karşılayacaktır.

2019 yılı için bazı kurumlar referans fiyatlarını açıklamaya başladılar. Bu kurumların birçoğunun, geçmiş yılları takip eden istikrarlı bir fiyat politikaları yoktur. Geçmiş kayıpları hesap etmeden, önceki yılın üzerine enflasyon üzerinden bir rakam koyarak geçiştirmektedirler.

Biz Çay Üreticileri Sendikası olarak 2018 yılı için referans taban fiyatımızı 2,87 kuruş ve destekleme(13 kuruş) ile birlikte 3 lira olarak açıklamıştık. Hesaplamalarımızı ve rakamlarımızı gerçeklik üzerinden yapmaktayız. Yani kurulduğumuz 2007’den itibaren istikrarlı bir fiyat talep politikamız vardır.

Çay Sen olarak, bu rakamlar üzerinden taban fiyatın 3 lira 44 kuruş ve destekleme ile birlikte 3 lira 57 kuruş fiyat talep etmekteyiz. Bunun altında verilecek her birim zam, üreticinin mağdur edilmesi demek olacaktır. Hatırlatmak isteriz ki, geçen yıl gübrenin tonu 1150 lira civarındayken, bu yıl 2150 lira civarındadır. Yani neredeyse gübreye yüzde doksan zam gelmiştir.

Çay Üreticileri Sendikası olarak, her yıl açıkladığımız referans taban fiyat açıklamalarını yakından ve gerçekçi rakamlar üzerinden, üreticimiz lehine ve mağduriyetler olmaması için yakından takip etmeye devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur