Çağdaş Gazeteciler Derneği: “TRT emekçileri TRT’nin ta kendisidir, tasfiye edilemez!”

Çağdaş Gazeteciler Derneği, TRT'nin iktidar tarafından şirketleştirilmesi ve çalışanlarının tasfiyesine ilişkin yazılı açıklama yayımladı

Çağdaş Gazeteciler Derneği: “TRT emekçileri TRT’nin ta kendisidir, tasfiye edilemez!”

Geçtiğimiz günlerde TRT çalışanlarının “personel fazlası var” denilerek başka kurumlara sürgün edilmesi basında geniş yer bulmuştu. Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) bugün yazılı bir açıklama yayımlayarak TRT’nin şirketleştirilmesine ve çalışanların tasfiyesine tepki gösterdi.

ÇGD, TRT’nin “halkın öz varlığı ve halkın sesi” olması gerektiğini belirterek, “TRT, üzerinde taşıdığı ‘kamu yayıncılığı’ görevini, kamunun tümünü esas alması halinde yerine getirmiş olacaktır, yoksa kamuyu yönetenlerin siyasi aklını değil. Bu da gazeteciliğin özü olan nesnelliğin sağlanmasıyla mümkündür. TRT, ancak bu yolla hem yasaların hem vatandaştan toplanan paralarla oluşan bütçesinin gereğini, yani kamu yayıncılığını yapmış olur” dedi.

“TRT, siyasi iktidarın ekranı haline getirilmiştir”

TRT’nin kamu yayıncılığı misyonunu neredeyse tamamen yitirmiş olduğunu belirten ÇGD, “TRT, kamu yayıncılığından uzaklaşarak haberinde ve program tercihlerinde adeta siyasi iktidarın ekranı haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Amaç halkın parasının hesapsız, kitapsız harcanmasıdır”

ÇGD, halkın paralarıyla finanse edilen TRT’nin “siyasi iktidara hizmet eden bir şirkete dönüştürülmek” istendiğini belirterek, “TRT’yi, yıllardır dış yapımlarla belli siyasi görüşe sahip olanlara kaynak aktarma kurumu haline getirenlere bu da yeterli gelmemiş olacak ki mevzuat değişiklikleriyle TRT bünyesinde şirketler kurulması ve başka şirketlere ortak olunmasının yolu açılmıştır. Buradaki amacın, halktan toplanan paraların hesapsız, kitapsız harcanması olduğu kuşku götürmez bir gerçektir” dedi.

ÇGD açıklamasının devamında şunları söyledi:

TRT’deki bu dönüşümün yarattığı tehlikelerden biri de personel rejimindeki değişikliktir. Söz konusu şirket statüsü, TRT’de aylardır personel kıyımına neden olmaktadır. 1786 kişinin ‘teşvik’ adı altında ikna odaları vasıtası ile emekli edilmesi daha çok taze bir gelişmeyken, sıra TRT emekçilerinin sürgününe gelmiştir. Üretken, kamu yayıncılığı bilincine sahip, tecrübeli emekçilerinden 169’u, ‘İstihdam Fazlası Personel’ (İFP) denilerek, başka kurumlara gönderilmek üzere Devlet Personel Başkanlığı’na bildirilmiştir. Yapılan bu işlem, TRT’de yıllardır süren siyasi kadrolaşmanın yeni kılıfıdır. Çünkü, bir yandan bu uygulamaya gidilirken diğer yandan kuruma personel doldurulmaktadır. En son geçen ay, sadece Anadolu Ajansı üzerinden 280 kişinin kuruma alındığı bilinmektedir.

TRT’de yaşananlar, bir yayıncılık kültürü, anlayışı ve sorumluluğunun yok edilmesidir. Kamu yayıncılığı sorumluluğunu hiçe sayarak iktidarın kirli bülteni haline getirilen TRT’deki dönüşüm, güvencesiz istihdam biçimiyle tahkim edilmektedir. Meslek ilkelerimiz, güvenceli çalışma ve tabii ki kamu yayıncılığını savunmayı varlık nedeni gören Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, TRT’deki bu hukuksuzluğa karşıyız ve her platformda TRT emekçileriyle dayanışma içinde olduğumuzu ifade ederiz.

Sendika.Org