Büyükçekmece’de polis muhtarları arayıp “Kim nereli” diye soruyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline giden süreçte polisin kapı kapı dolaştığı Büyükçekmece'de, bu sefer de polis olduğunu söyleyen kişiler muhtarları arayarak "Kim nereli" diye sordu

Büyükçekmece’de polis muhtarları arayıp “Kim nereli” diye soruyor

31 Mart yerel seçimlerinin ardından İstanbul’da seçmen kaydırması yapıldığı iddiası üzerine polisin Büyükçekmece’de kapı kapı dolaşıp evde yaşayanları sorması büyük tepkiye neden olmuştu. Bu defa da polis olduğunu söyleyen kişilerin ilçede bulunan muhtarları, bölgedeki kanaat önderlerini ve demografik yapıyı sordu.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre muhtarlar, polis olduğunu söyleyerek arayan kişilerin kendilerine “Sizin mahallenizde ağırlıklı olarak hangi memleketten insanlar yaşıyor, sizin mahallenizde herkesin kanaat önderi olarak kabul ettiği, sözü dinlenen kimler var, bunları öğrenebilir miyiz” şeklinde sorular sorduğu öğrenildi.

“‘Bir çalışma için’ diyorlar”

Muhtarlar, sorular karşısında şaşkınlık yaşadıklarını belirterek duruma tepki gösterdi. Bir mahalle muhtarı “Bize bu soruları neden sorduklarına dair bir açıklama yapmıyorlar. ‘Bir çalışma için’ diyorlar ama tabii ki kendisinin Emniyet’ten olup olmadığı da belli değil. Telefonda ‘polis memuru bilmem kim’ diyor. Tabii ki biz de hiçbir bilgi vermiyoruz kendisine. Sadece telefonla arıyorlar. Bu sadece bana da değil, diğer muhtar arkadaşlarıma da yapıldı” dedi.

“Seçime yönelik siyasi bir çalışma yapıldığı izlenimi uyandırıyor”

Bir başka mahalle muhtarı ise “Bize ‘hangi memleketten daha çok insan mahallenizde yaşıyor ve sizin dışınızda kanaat önderi olabilecek bir isim verebilir misiniz’ diye soruyorlar. Başka bir şey sormadılar. Önceki gün sabah aradılar. Açıkçası bu olay bende seçime yönelik siyasi bir çalışma yapıldığı izlenimi uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

Büyükçekmece Kaymakamlığı’ndan açıklama

Büyükçekmece Kaymakamlığı ise resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla, haberlerin gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

Sendika.Org