Binali’den bir garip iddia: AKP’ye oy verecek gibi olan seçmene Büyükşehir pusulası verilmedi

Binali Yıldırım, 31 Mart yerel seçimlerinde sandık kurullarının seçmenlerin tipine bakarak "Ak Parti'nin adayına verecek gibi" olanlara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oy pusulasının verilmediğini ileri sürdü

Binali’den bir garip iddia: AKP’ye oy verecek gibi olan seçmene Büyükşehir pusulası verilmedi

Binali Yıldırım, YSK’nin iptal kararının ardından 23 Haziran’da yenilecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim kampanyası kapsamında Avcılar’daydı.

Bir yurttaş, Yıldırım’a usulsüzlüğün nasıl yapıldığını sordu. Yıldırım ise sandık kurulu görevlilerinin, seçmene bakıp “AKP’ye oy vereceğini düşündüklerine” İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı oy pusulasını vermediğini ileri sürdü. Yıldırım şunları söyledi:

Seçim günü olan en büyük şey hile veya yolsuzluk: Üç pusulayı veriyor birini vermiyor. Hepsini değil. Bakıyor seçmene, diyelim Ak Parti’nin adayına verecek gibi; anladığı seçmene Büyükşehir pusulasını vermiyor. İki tane veriyor. Bunu nereden anlıyoruz? Yani nereden biliyoruz? O gün bize gelen şikayet edenler oldu, müdahale ettik. Bilebildiklerimizi düzelttirdik.

Sandıklar kapanıyor, oylar sayılıyor. 100 tane oy pusulası olması gerekiyor. Diyelim ki o sandıkta 100 değil de 300 veya 350… 300 tane oy pusulası var. 250 tanesi kullanılmış; 250’nin 240 tanesi de geçerli, 10 tanesi de geçersiz. geriye kaç tane boş pusula kalması lazım? 50 tane. Sayıyorlar 60 çıkıyor, 65 çıkıyor. Peki nasıl oluyor bu? O gündüz vermedikleri oy pusulaları fazla çıkıyor. Bu sefer fazla düzeltmeleri lazım. Düzeltmeden de sandığı teslim edemiyorlar, torbayı. Ne yapıyorlar? Aralarında diyorlar ki “Biz bu torbaları teslim edemeyiz.” Boşlardan fazla olanları ayırıp iptallerin içine koyuyorlar. Böylece torbayı bağlayıp gönderiyorlar.

Şimdi iptalleri sayınca, çoğu boş çıkıyor. Ya iptal oy niye boş çıksın? Adam ya üç tanesine kızar hepsine basar veya oraya bir yazı yazar, şey yapar iptale götürür.

Sendika.Org