Binali Yıldırım, Hüseyin Gülerce’nin “mazbata el değiştirebilir” önerisini reddetti

Binali Yıldırım, Hüseyin Gülerce’nin köşe yazısı üzerinden sunduğu “mazbata el değiştirebilir” önerisini “tamamen yanlış” diyerek reddetti

Binali Yıldırım, Hüseyin Gülerce’nin “mazbata el değiştirebilir” önerisini reddetti

31 Mart’ta CHP’li rakibi Ekrem İmamoğlu’nun gerisinde kalarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını kaybeden Binali Yıldırım, Hüseyin Gülerce’nin köşe yazısı üzerinden sunduğu “mazbata el değiştirebilir” önerisini “tamamen yanlış” diyerek reddetti.

17-25 Aralık operasyonları süreci de dahil olmak üzere Fethullah Gülen Cemaati’nin ikinci adamı olarak da bilinen, sonradan Erdoğan’a dönen ve Star gazetesinden yazmaya başlayan Gülerce, dün (4 Mayıs) AKP’ye taktik verme kabilinden bir yazı kaleme almıştı. Gülerce dünkü yazısında YSK’nin neler yapabileceğine dair ihtimalleri sıralarken, bir ihtimal olarak da “Sandık hileleri ve oyunlarının CHP lehine tezgâhlandığı gerekçesiyle, İmamoğlu’nun mazbatası iptal olur ve ikinci aday olarak Binali Yıldırım’a mazbata verilir” demişti.

CHP Ankara Milletvekili Haluk Koç da Gülerce’nin yazısını “En sonunda bu da geldi. Hüseyin Gülerce FETÖ taktiklerini ağzından kaçırdı” diye yorumlamıştı.

“Söylenebilecek her şeyi söyledik”

Bu sabah gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, YSK’nin İstanbul seçimlerine yönelik itirazlarla ilgili vereceği karara dair şunları söyledi:

“Bildiğiniz gibi seçimler sonrası gelişen olaylar hukuki bir sürece girmiştir ve Yüksek Seçim Kurulu da, İstanbul seçim sonuçlarına yönelik partimizin şikayetlerini, Milliyetçi Hareket Partisi’nin şikayetlerini inceledi, gerekli çalışmaları yaptı. Zannediyorum yarından itibaren de bir karara varacak. Başından beri söylediğimiz bir şey var, tek karar mercii Yüksek Seçim Kurulu’dur. Dolayısıyla herkesin YSK’nin verdiği bu karara rıza göstermesi gerekir. Biz bunun sonucunu bekliyoruz. Seçim sonrası gelişen olaylar, yapılan yanlışlar, usulsüzlükler, haksızlıklar konusunda söylenebilecek her şeyi söyledik ve bundan sonra bize düşen beklemektir.”

“Böyle bir şeyi kabul etmeyiz”

Yıldırım, ad vermeden Hüseyin Gülerce’nin “mazbata el değiştirsin” önerisine dair de şöyle konuştu:

“Mesela dün bir yazar ‘Ya iptal edilebilir yahut reddedilebilir veya Ekrem İmamoğlu’ndan alınıp Binali Yıldırım’a verilebilir.’ Böyle bir şey yok. Herhangi bir şekilde bu sonuçlar bir adaydan alınıp başkasına verilmesi şeklinde bir sonuç yok. Bu tamamen yanlıştır. Böyle bir talebi ne partimiz ne biz yaptık. Böyle bir şeyi de kabul etmeyiz. Millet iradesi sandıkta tecelli etmiştir, biz vatandaşlarımızın verdiği oyların hak ettiği yere gidip gitmediğinin mücadelesini verdik. Üzerimize düşeni yaptık. Bundan sonrası artık YSK’nin vereceği karardır.”

Sendika.Org