BBP’de 7 MKYK üyesi istifa etti: “Yanlış siyasi tercihlerin parçası olmayacağız”

BBP’de kongre talepleri Mustafa Destici tarafından reddedilen MKYK’nin 7 üyesi, “Eleştiri, telkin ve tavsiyelerimizin şiddeti çağrıştıran aşağılamalarla mukabele gördüğü noktada yanlış, dayatmacı siyasi tercihlerin parçası olamayacağız” diyerek istifa etti

BBP’de 7 MKYK üyesi istifa etti: “Yanlış siyasi tercihlerin parçası olmayacağız”

Büyük Birlik Partisi’nde (BBP) tek adam rejimine ve Cumhur İttifakı’na verilen destekle birlikte başlayan ikilik, önce kongre krizine ve şimdi de istifalara dönüştü.

Genel Başkan Mustafa Destici’nin kongreye gitme ve yönetimi yenileme taleplerine kulaklarını tıkamasına tepki gösteren partinin en üst organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun (MKYK) üyeleri Murat Sancak, Mehmet Efe, Haşim Yanar, Ali Saraçoğlu, Ali Aydoğmuş, Mustafa Kara ve Tuncay Özfidan görevlerinden istifa etti.

MKYK üyesi 7 kişi, istifa açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

Dile getirdiğimiz kongre talebimiz, bir “fitne girişimi” olarak yansıtılarak meşruiyet alanının dışına itilmek istenmiştir. Ölçü, ilke ve siyasi hedefleri doğrultusunda yönetilemeyen partimizdeki kurulların, meşveret eksenli yapılar olmaktan çıkarılıp, sadakat eksenli yapılara dönüştürülmeye çalışılması rahatsızlık verici boyutlara ulaşmıştır. Kendi kurulları içindeki farklılıklara bile tahammül edebilecek olgunlukta işletilemez hale gelen partimizin, kurumsal işleyişi bloke olmuş, sorumluluğu üstlenilemez nitelikli hukuksuz uygulamalara dönüşmüştür. Böylelikle hareketin kuruluş umdelerine mütenasip siyaset yapma şartları ortadan kalkmıştır.

Parti meclislerindeki eleştiri, telkin ve tavsiyelerimizin, şiddeti çağrıştıran aşağılamalarla mukabele gördüğü ve şartlarının belirlenmesinde etkin olamadığımız nokta da, yanlış, dayatmacı siyasi tercihlerin ve kamuoyu nezdinde husule gelen güven ve itibar kaybının bir parçası olamayacağımızı ifade etmek isteriz. Bundan böyle de rozetini taşımaktan şeref duyacağımız, MKYK üyeliğinden, sürdürülebilir olmaktan çok uzaklaşan parti içi ilişkilerin, daha vahim boyutlara ulaşmaması, parti bütünlüğümüzün ve kardeşliğimizin zarar görmemesi adına istifa ettiğimizi arz ederiz.

24 Haziran öncesi de kriz yaşanmıştı

BBP’de 24 Haziran seçimlerinden önce de benzer bir kriz yaşanmıştı. Destici’nin parti kurullarına danışmaksızın Tayyip Erdoğan ile görüşerek partiyi Cumhur İttifakı’na dahil etmesine tepki yükselmişti.

BBP’nin kurucusu Muhsin Yazıcıoğlu’nun en yakınındaki isimlerden olan dönemin Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Başkanı Hakkı Öznur, “ülkücülerin muktedirlere, zulmedenlere oy vermeyeceğini, onlarla işbirliği yapmayacağını ve AKP/Saray rejimini sandığa gömeceğini” söylemişti.

BBP YİK BAŞKANI ÖZNUR: “ÜLKÜCÜLER ZULMEDENLERLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYACAK, SARAY’I SANDIĞA GÖMECEK”

Sendika.Org