Baskı, tehdit ve iptal kararı sonrası: İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı emekliliğini istedi

Saray iktidarının baskı, tehdit ve YSK eliyle aldırdığı iptal kararının ardından normal şartlarda kasım ayında emekliliğe ayrılacak olan İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı Müberra Gürdal emekliliğini istedi

Baskı, tehdit ve iptal kararı sonrası: İstanbul İl Seçim Kurulu Başkanı emekliliğini istedi

Saray iktidarının 31 Mart yerel seçimlerinin ardından özellikle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ilişkin baskı, tehdit ve nihai olarak YSK eliyle aldırdığı seçimin iptali kararlarının ardından İl Seçim Kurulu’nda ayrılık yaşandı.

Habertürk’ün haberine göre; normal şartlarda kasım ayında yaş haddinden emekliliğe ayrılacak olan İl Seçim Kurulu Başkanı Müberra Gürdal, “eşinin sağlık durumu” gerekçesiyle emekliliğini istedi.

Gürdal, emeklilik dilekçesini Hakimler ve Savcılar Kurulu’na verilmek üzere İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı’na sundu.

Dilekçenin pazartesi günü kurulda olması ve Gürdal’ın yerine İstanbul 16. Aile Mahkemesi Hakimi Ziya Bülent Öner’in geçmesi bekleniyor.

İstanbul İl Seçim Kurulu’nun özellikle oyların yeniden sayım sürecinde AKP’nin itirazını reddetmesi üzerine AKP’den tehdit dolu mesajlar gelmiş, AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz “şaibe” suçlamasında bulunmuş, bir diğer AKP’li Mehmet Metiner il seçim kurulunu “15 Temmuz’daki suikaste benzer bir suikast” yapmakla suçlamıştı.

Sendika.Org