AYM gazeteciliği suç saydı, hukuksuzluğa ortak oldu: Cumhuriyet çalışanlarının başvurularına ret!

AYM, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının kişisel başvurularına ilişkin kararıyla suça ortak oldu. Akın Atalay, Murat Sabuncu, Ahmet Şık ve Bülent Utku'nun tutukluluklarında "hak ihlali" görmedi, sadece Kadri Gürsel için "hak ihlali"ne hükmetti. Böylece yeniden hapishaneye giren gazeteciler için de olumlu sonuç doğuracak bir karar çıkmamış oldu

AYM gazeteciliği suç saydı, hukuksuzluğa ortak oldu: Cumhuriyet çalışanlarının başvurularına ret!

Cumhuriyet gazetesi davasında gazeteciler, yazarlar, çizerler ve emekçiler cezalarının istinaf mahkemesinde onaylanması üzerine yeniden hapishaneye girerken; Anayasa Mahkemesi (AYM) de hukuksuzluğa ortak oldu.

CUMHURİYET GAZETESİNİN 6 ESKİ EMEKÇİSİ BİR KEZ DAHA HAPSE GİRDİ

Gazetecilerin tutuklama kararlarına yönelik başvurusunu tam 3 yıl sonra gündemine alan Yüksek Mahkeme, “gazetenin yayın politikasının değiştiği” ve “yayınlarla FETÖ’ye yardım edildiği” gibi dayanaksız savcılık iddialarına paralel bir biçimde “hak ihlali olmadığı” yönünde karar verdi.

Karar kapsamında Cumhuriyet İcra Kurulu eski Başkanı Akın Atalay, eski Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, eski muhabir Ahmet Şık ve eski İcra Kurulu üyesi Bülent Utku’nun başvuruları reddedilirken; sadece eski yazar Kadri Gürsel yönünden hak ihlali olduğuna hükmetti.

AİHM kararı belirleyici olacak

Karar, gazetecilerin “haber ve yazıları” nedeniyle tutuklanmasında hak ihlali olmadığı anlamını taşıyor.

AİHM’nin bu görüşü paylaşıp paylaşmayacağı dava açısından da belirleyici olacak.

Ancak şimdilik, 5 yılın altında ceza aldıkları için Yargıtay’a başvuramayıp hapishaneye giren gazeteciler için sonuç doğuracak bir karar çıkmamış oldu.

Aksoy’a da hak ihlali kararı

AYM, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının başvuruları dışında Murat Aksoy’un başvurusunu da karara bağladı ve “hak ihlali” olduğu gerekçesiyle Aksoy’a 40 bin TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Altan, Ilıcak ve Bulaç kararları belli olacak

Yüksek Mahkeme, “FETÖ” davaları kapsamında tutuklu olan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ali Bulaç’ın başvuruları ile ilgili kararını da yarın açıklayacak.

Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilen ancak Yargıtay Başsavcılığı’nın haklarındaki kararın bozulmasını istediği Altan ve Ilıcak ile yargılandığı davada tahliye edilen Bulaç yönünden “ihlal” kararı verilmesinin yüksek ihtimal olduğu belirtildi.

İhlal kararı çıkması durumunda Yargıtay’ın Altan ve Ilıcak’ın tahliye edilip edilemeyecekleri konusunda karar vermesi gerekecek.

Sendika.Org, T24