AYM: Basın açıklamasına katılanlara kesilen para cezası toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını ihlal eder

Anayasa Mahkemesi oy birliğiyle basın açıklamasına katılanlara kesilen para cezalarının "toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı"nı ihlal ettiğine karar verdi

AYM: Basın açıklamasına katılanlara kesilen para cezası toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkını ihlal eder

Bugünkü Resmi Gazete’de  Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesince Niğde Valiliği önünde yaptığı basın açıklamasına katılanlara para cezası kesilmesinin “toplantı ve gösteri hakkı ihlali” olduğu yönünde başvuruya ilişkin kararını yayımladı.

Türk Eğitim-Sen Niğbe Şube Başkanı İhsan Uğraş tarafında yapılan başvuruya ilişkin verilen kararda “Kamu düzeninin bozulduğunu, bozulma tehlikesinin bulunduğunu ya da böyle bir tehlikenin ortaya çıktığını ilgili ve yeterli bir gerekçe ile göstermeyen ve temel haklara müdahale eden her kamu gücü ve eylemi temel hakları ihlal edebilir “değerlendirmesi yapıldı.

Polisin, Türk Eğitim-Sen’e “müdahale etme gereği” duymadığı belirtilen kararda, para cezasının eylemden sonra düzenlendiğinin altı çizilerek “Ayrıca başvurucunun sendika üyesi olduğu göz önüne alındığında para cezasının ileride haklarını kullanmasında caydırıcı etkisi de söz konusu olabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Para cezası ile Anayasa’nın 34. maddesi ile güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının ihlal edildiğini belirten AYM, söz konusu dosyanın, hak ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için Niğde Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesine oy birliğiyle hükmetti.

Ne olmuştu?

Türk Eğitim-Sen Niğde Şubesi, 25 Ağustos 2014’te “değerlendirme komisyonları” aracılığıyla sendika üyesi eğitim kurumu yöneticilerinin görevlerininkeyfi bir şekilde sonlandırılmasına zemin hazırlayabileceği gerekçesiyle Niğde Valiliği önünde basın açıklaması yapmıştı.

Polis, Türk Eğitim-Sen üyelerine valilik önünde açıklama yapılamayacağını söylemişti. Sendika üyeleri ise polise, hukuki işlem başlatabilecekleri karşılığını vererek basın açıklamasını gerçekleştirmişti. 15 dakika kadar süren açıklamanın ardından kitle dağılmıştı. Polis, açıklamaya katıldığı tespit edilen sendika üyelerine 189 TL para cezası kesmişti.

Sendika.Org