Ankara’da 1 Mayıs Tandoğan Meydanı’nda kutlandı: “Hava işçiden yana esiyor”

Ankara'da 1 Mayıs kutlamaları için sabahın erken saatlerinde Atatürk Kültür Merkezi'nde buluşan binlerce insanın Tandoğan Meydanı'na girişi saatler sürdü. Miting Çankaya Belediyesi Grup Teneke ve Moğollar konseri ile sona erdi

Ankara’da 1 Mayıs Tandoğan Meydanı’nda kutlandı: “Hava işçiden yana esiyor”

Ankara’da Tandoğan Meydanı’nda kutlanacak 1 Mayıs için meydanda sabahın erken saatlerinde çalışmalara başlandı. Atatürk Kültür Merkezi’nden (AKM) Tandoğan Meydanı’na yürüyen emek ve demokrasi güçlerinin pankart ve dövizlerinde kıdem tazminatının gasbından, hayat pahalılığına, 3600 ek gösterge talebinden çocuğa yönelik istismara kadar pek çok farklı konuya ilişkin talep ve tepkiler yer aldı.

Mitinge TKP, Birleşik Haziran Hareketi, EMEP, Halkevleri ve TİP gibi sosyalist örgütler kitlesel bir biçimde katıldı. Farklı farklı sosyalist örgütlerin mitinge Karl Marx, Vladimir İlyiç Lenin, Josef Stalin; Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya gibi sosyalist mücadelenin önderlerinin portreleriyle katılması ise ayrıca dikkat çekiciydi.

Diğer yandan HDP, milletvekilleriyle beraber kitlesel bir kortejle mitinge katılım sağladı.

CHP’lilere polis saldırdı

Saat 11.00’da AKM önünde buluşmaya başlayan kitlenin alana girişi 12.30’a kadar sürdü. Alana Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden gelenler de oldu. CHP’liler Güvenpark’ta bulunan Ankara İl Örgütü binası önünden yürüyüşe geçti. Polis, “toplu yürüyüş” yaptıkları gerekçesiyle CHP’lilere biber gazı ile saldırdı. Halkın tepkisi üzerine polisin geri adım atmasıyla CHP’liler alana girdi.

“Öykü Arin ve lösemi hastası çocuklar için donör ol”

Alana girişler sürerken kürsüden yapılan konuşmada Öykü Arin ve onun gibi çok sayıda çocuğun lösemi hastası olduğuna dikkat çekilerek donör olma çağrısı yapıldı.

“Mart’ın sonu bahar dedik, bugün hava döndü işçiden işçiden esiyor”

Alanda 1 Mayıs Tertip Komitesi adına DİSK’ten Nermin Yurttaş ortak basın metnini okumak için kürsüye çıktı. Yurttaş, kitleyi konuşmasına başlamadan önce 1 Mayıs kutlamalarına katılmak için Maraş’tan Urfa’ya giderken devrilen otobüste hayatını kaybeden 5 sağlık emekçisi için bir dakikalık saygı duruşuna çağırdı. Yurttaş, “Hak, hukuk, adalet için bugün ülkemizin dört bir yanında meydanları doldurduk. Mart’ın sonu bahar dedik, bugün de hava döndü işçiden, işçiden esiyor yel” dedi. Yurttaş kıdem tazminatının gasp edilmeye çalışıldığına dikkat çekti ve adil bir vergi sistemi kurulması, asgari ücretin vergi dışı bırakılması gerektiğini söyledi.

Yurttaş işsizliğin korkunç boyutlara ulaştığına dikkat çekerek yeni istihdam alanlarının yaratılması ve İşsizlik Fonu’ndaki paranın sermayeye değil işsizlere verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yurttaş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yapısal Dönüşüm Adımları programında bulunan kıdem tazminatının fona devredilmesi projesinden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Yurttaş’ın konuşmasının ardından miting Çankaya Belediyesi Grup Teneke ve Moğollar’ın şarkıları eşliğinde son buldu.

Sendika.Org/ Ankara