Ankara Kadın Platformu: “Barış Anneleri’ne uygulanan şiddete son verilsin”

Ankara Kadın Platformu, çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan Barış Anneleri'ne yapılan saldırılara ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada annelerin taleplerinin insani ve vicdani olduğu belirterek, saldırılara bir an önce son verilmesi istendi

Ankara Kadın Platformu: “Barış Anneleri’ne uygulanan şiddete son verilsin”

Tecride karşı açlık grevi ve ölüm orucundaki çocuklarına destek olmak isteyen Barış Anneleri’ne yönelik polis şiddeti olaylarına her geçen gün yenileri ekleniyor. Barış Anneleri’ne yapılan saldırılara dikkat çekmek için Kuğulu Park’taki ağaçlara beyaz tülbent asmak isteyen Ankara Kadın Platformu üyeleri henüz toplanmamışken, polis saldırarak 9 kadını gözaltına aldı.

Ankara Kadın Platformu, bugün Mülkiyeliler Birliği’nde polis saldırısına ilişkin basın açıklaması yaptı. Açıklamada, saldırılara değinilerek “Eğer bu duruma tepki göstermezsek bir daha iki-üç kadının bir araya gelmesine bile tahammül edemeyenler baskı ve şiddetlerinin dozunu artıracaklardır. Annelere ve bize karşı uygulanan bu şiddet ideolojiktir. En son 31 Mart yenilgisini yaşayan siyasi iktidar başta kadınlar olmak üzere kendileri gibi düşünmeyen herkese karşı şiddetini artırarak iktidarını sürdürmek istemektedir. Ancak bizler biliyoruz  ki tarihin çöplüğü benzer yöntemler kullanan iktidarlarla doludur” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

Bizler Ankara Kadın Platformu  olarak dikkat çekmek istediğimiz durum şudur. Annelerin talebi insani ve vicdanidir. Anneler ölümden değil yaşamdan yana tavır almaktadır. Ülkemizin yakın tarihinde yaşanan acıların tekrar yaşanmamasını istemektedirler. Çocuklarının yaşam hakkını savunmaktadırlar. Bu insani tutum karşında ise ana akım medya ekranlarının vermediği ancak bizim sosyal medya aracılığı ile takip ettiğimiz cezaevleri önlerinde yaşanan insanlık dışı görüntüleri her gün üzülerek, vicdanlarımız sızlayarak takip etmekteyiz. Artık vicdanlarımız bu yaşananları kaldırmamaktadır. Annelerin vicdanlarının sesine bizlerde vicdanlarımızın sesini katarak, annelere uygulanan şiddete son verilmesini ve yaklaşan sessiz ölümlerin durdurulmasını istiyoruz.

Bu sesimizi sizlerin vasıtasıyla Türkiye Kamuoyuna duyurabilirsek “her şey daha da güzel olacak.”

Sendika.Org/ Ankara