Al Masdar: TSK gözlem noktası Suriye ordusu-HTŞ çapraz ateşinde kaldı

Al Masdar News’in haberine göre Hama’nın kuzeybatısında Suriye ordusu ile cihatçılar arasında bugün öğleden sonra yoğunlaşan topçu atışları sırasında TSK’ye ait bir gözlem noktası da isabet aldı

Al Masdar: TSK gözlem noktası Suriye ordusu-HTŞ çapraz ateşinde kaldı

Türkiye tarafından da terör listesine alınan Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde olan İdlip’te, cihatçılarla Suriye ordusu arasındaki hatta konuşlanan TSK birlikleri çapraz ateş altında.

Rusya destekli Suriye ordusunun İdlip’e yönelik operasyonları sürerken, Türkiye ile Rusya arasındaki ateşkes görüşmelerinden de bir sonuç çıkmadı. Türkiye’nin,”Suriye ordusu cihatçılardan aldığı yerleşimleri geri versin” talebini reddeden Rusya hava saldırılarını sürdürüyor.

Al Masdar News’in haberine göre Hama’nın kuzeybatısında Suriye ordusu ile cihatçılar arasında bugün öğleden sonra yoğunlaşan topçu atışları sırasında TSK’ye ait bir gözlem noktası da isabet aldı. Ancak TSK’den konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

TSK gözlem noktalarının işlevi

Geçen yıl Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşma sonucu Türkiye İdlip’te cihatçılarla Suriye ordusu arasındaki hattın ağır silahlardan arındırılması, M5 ve M4 otoyollarının İdlip’ten geöen kısmının güvenliğinin sağlanması ve TSK kontrolündeki cihatçıların HTŞ’den ayrıştırılması konusunda taahhüt vermiş, bunun üzerine bölgeye yönelik operasyonlar askıya alınmış ve ara hatta TSK gözlem noktaları kurulmuştu.

Ne var ki Türkiye taahhütlerini yerine getirmediği gibi İdlip’te HTŞ’nin kontrol ettiği alanlar daha da genişledi ve bu alanlardan Rus ve Suriye güçlerini hedef alan saldırılar düzenlendi.

Bunun üzerine Rusya ve Suriye askıya alınan İdlip operasyonunu yeniden başlattı ve cihatçıları savunma pozisyonunda kalan TSK gözlem noktaları da çapraz ateşte kaldı.

Sendika.Org