AKP kaldığı yerden: Diyarbakır’da 10 muhtarın yerine kayyum atandı

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 10 mahallenin kayyumu haklarında bir mahkeme kararı olmamasına karşın sürdürülen soruşturmalar gerekçe gösterilerek görevden alındı ve yerlerine kayyum atandı

AKP kaldığı yerden: Diyarbakır’da 10 muhtarın yerine kayyum atandı

31 Mart yerel seçimlerinin üzerinden henüz 40 gün geçmişken, Saray iktidarı Kürt coğrafyasında kayyum politikasına devam edeceğinin işaretlerini vermeye başladı.

HDP’li belediyelerin polis ablukasına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Baharlar Mahallesi Muhtarı Bahri Narin, Şenlik Mahallesi Muhtarı Fikri Ertaş, Karahasan Mahallesi Muhtarı Hanifi Gülen, Kali Mahallesi Muhtarı Çetin Dirin, Bayırlı Mahallesi Muhtarı Aziz Doğan, Ulucak Mahallesi Muhtarı Mahfuz Mayda, Yünlüce Mahallesi Muhtarı Mekin Yalçın, Yalaza Mahallesi Muhtarı Abdulcebbar Çelik, Serince Mahallesi Muhtarı Sevat Polat ve Uçarlı Mahallesi Muhtarı Vayez Altıntop’u görevden alarak yerlerine kayyum atadı.

Kayyum kararına muhtarlar hakkında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar gerekçe gösterildi.

Muhtarlar ise karara tepki göstererek itiraz yoluna başvurdu.

Görevden alınan muhtarlardan 6’sı, son bir yıl içinde ikinci defa görevden alınmış oldu. İçişleri Bakanlığı’nın Ekim 2018’de görevdel aldığı 259 muhtardan 15’i Lice’de görev yapıyordu. Bu muhtarların 6’sı yeniden aday oldu ve seçildi ancak görevleri bir ay sürebildi.

“Mahkeme kararı yok”

Kararı Amerika’nın Sesi’ne değerlendiren Lice Muhtarlar Derneği Başkanı Musa Çeçen, muhtarların mahkeme kararı olmaksızın görevden alınmalarına tepki gösterdi:

Bunlar seçilmiş arkadaşlar. Suç işlemiş olabilir ama mahkemeye çıkar, yargılanır ve görevden alınır. Suçu muhtarlığa engelse bu yapılır. Ama böyle bir şey yok. Mahkeme kararı olsaydı, diyecek bir şey olmazdı. Mahkeme kararı olmaması nedeniyle, bu uygulamayı doğru bulmuyoruz. Önceki dönem görevden alınanlardan bazıları yeniden seçildi. Böyle bir şey beklemiyorduk.

Lice Kaymakamlığı ise muhtarların mevzuata uygun biçimde görevden alındığını ileri sürdü. Kaymakamlığın açıklamasında şöyle denildi:

Muhtarların; silahlı terör örgütüne üye olma, örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme, örgütün veya amacının propagandasını yapma, uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama, kullanmak için uyuşturucu uyarıcı madde satın almak, kabul etmek, bulundurmak ve kullanmak, 2313 sayılı uyuşturucu maddelerin murakabesi hakkında kanuna muhalefet etmek suçlarından haklarında yürütülen soruşturma ve kovuşturmalar bulunmaktadır. Muhtarlar yukarıda bahsedilen kovuşturma ve soruşturmalar tamamlanıncaya kadar görevlerinden uzaklaştırılmış olup, yerlerine vekaleten görevlendirmeler yapılmıştır.

Sendika.Org