Adana Valiliği, KHK’li Prof. Dr. Haluk Savaş’a pasaport verileceğini duyurdu

9 ay ömrünün kaldığını belirten ve hakkında açılan davadan beraat eden KHK’li Prof. Dr. Haluk Savaş’ın mücadelesi sonuç verdi. Adana Valiliği, Savaş’a pasaport verileceğini duyurdu

Adana Valiliği, KHK’li Prof. Dr. Haluk Savaş’a pasaport verileceğini duyurdu

Prof. Dr. Haluk Savaş, 21 Temmuz 2016’da görevinden uzaklaştırıldı, 1 Eylül 2016’da Kanun Hükmünde Kararnameler ile ihraç edildi ve 28 Eylül 2016’da tutuklandı. Tutukluluğu sırasında Savaş’a koledok kanseri tanısı konuldu.

9 ay ömrünün kaldığını belirten ve hakkında açılan davadan beraat eden Savaş, kanser tedavisi için yurtdışına çıkabilmek için pasaport işlemlerini yapmak üzere Adana Valiliği’ne gitti. Valilik ise Savaş’a, pasaportunun KHK ile ihraç edilmiş olması nedeniyle pasaportunun iptal edildiği, tekrar çıkarılamayacağı yanıtını verdi.

Bunun üzerine durumu sosyal medyada paylaşan Savaş duruma şu cümlelerle tepki gösterdi:

Sağ kalırsam, önce CİMER’e, başarılı olamazsam idari mahkemeye, başarılı olamazsam bölge idare mahkemesine, başarılı olamazsam Danıştay’a, başarılı olamazsam, AYM’ye, başarılı olamazsam AİHM’e başvuracağım. TR’de ceberrut devletle uğraşmak mı daha zor yoksa azraille mi bilemedim?

Adana Valiliği bugün yaptığı açıklama ile hukuksuzluğa karşı yaşam mücadelesi veren Savaş’a pasaport verileceğini duyurdu. Valilik açıklamasında “5682 Sayılı Pasaport Kanunun 22. maddesi gereğince istisnai haller kapsamında pasaport düzenlenecektir” ifadelerine yer verildi.

Valiliğin açıklamasının tam metni şöyle:

Bazı basın yayın organlarında ve sosyal medya platformlarında yer alan “Yurt dışında kanser tedavisi olmak isteyen KHK’li Prof. Dr. Haluk Asuman SAVAŞ’ın pasaport başvurusu mahkeme kararına rağmen reddedildi” başlıklı haberle ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına 15.05.2019 tarihinde Valiliğimizce yapılan açıklamaya ek basın açıklaması yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Yapılan değerlendirme sonucunda adı geçen şahıslara 5682 Sayılı Pasaport Kanunun 22. maddesi gereğince istisnai haller kapsamında pasaport düzenlenecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Sendika.Org