Adalet Nöbeti Hatay’da: “Savunmaya özgürlük için nöbetteyiz”

İstanbul'da Çağlayan Adliyesi'nde başlayan Adalet Nöbeti bu hafta Hatay Adliyesi önünde tutuldu

Adalet Nöbeti Hatay’da: “Savunmaya özgürlük için nöbetteyiz”

İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde başlayan Adalet Nöbeti bu hafta Hatay Adliyesi önünde tutuldu. Avukatların yoğun katılım gösterdiği Adalet Nöbeti’nde Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, adaletsizliğin ve hukuksuzluğun karşında adaletin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının yanında nöbette olduklarını söyledi.

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Avukatın tutuklanması vatandaşın ses tellerinin kısılmasıdır. Vatandaşın susturulması temel hak ve özgürlüklerinin yok edilmesi, ayaklar altına alınmasıdır. Bu nöbet işte bu yüzden başlamıştır.

Avukatların ve vatandaşlarımızın uğradığı tüm adaletsizlik ve hukuksuzluk örnekleri karşısında adalet aramak ve hukuku savunmak adına adalet nöbetindeyiz. hukuksuzluğun tam karşısında ve adaletin, hukukun üstünlüğünün insan haklarının yanında nöbetteyiz.

Savunmaya özgürlük için nöbetteyiz. Tüm yurtta adalet için nöbetteyiz.

Dönmez’ın ardından diğer illerden gelen baro başkanları da söz alarak adalet arayışlarını ve mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Nöbete Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Av. Güzin Tanyeri, Antalya Baro Başkanı Av. Polat Balkan, Aydın Baro Başkanı Av. Gökhan Bozkurt, Bursa Barosu Başkan yardımcısı Av. Metin Öztosun, Diyarbakır Baro Başkanı Av. Cihan Aydın, Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, İstanbul Baro Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, İzmir Baro Başkanı Av. Özkan Yücel, Kocaeli Baro Başkanı Av. Bahar Gültekin Candemir, Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, Osmaniye Baro Başkanı Av. İbrahim Halil Yavuzdoğan, Van Baro Başkan Yardımcısı Av. Hamza Çiftçi, Yalova Baro Başkanı Av. Fedayi Doğruyol, Hatay Barosu’ndan avukatlar, Reyhanlı Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri ile Ali İsmail Korkmaz, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan’ın aileleri de katıldı.

Sendika.Org