Açlık grevindeki mahpuslar: “Talebimiz kabul edilinceye kadar eylemimiz sürecek”

Öcalan’ın mesajının ardından açlık grevindeki mahpuslar adına yapılan açıklamada “Yasal güvencesinin Adalet Bakanlığı tarafından sağlanması gerçekleşene kadar direnişimiz devam edecektir” denildi

Açlık grevindeki mahpuslar: “Talebimiz kabul edilinceye kadar eylemimiz sürecek”

Asrın Hukuk Bürosu avukatlarının, 2 Mayıs’ta İmralı’da Abdullah Öcalan ile gerçekleştirdikleri görüşmeyi dün (6 Mayıs) kamuoyuna duyurmuş ve Öcalan’ın mesajını paylaşmıştı. Mesajın ardından gözlerin çevrildiği açlık grevlerine ilişkin mahpuslar adına açıklama yapıldı.

AVUKATLARI, ÖCALAN’IN MESAJINI PAYLAŞTI: “TOPLUMSAL UZLAŞMAYA İHTİYAÇ VAR”

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, açlık grevlerinin başlama nedeni, talebi ve ölüm oruçlarıyla devam eden sürece ilişkin bilgi verilen açıklama, tüm mahpuslar adına Deniz Kaya tarafından yapıldı.

AKP-MHP ittifakının tecridi sürdürmek ve direnişi kırmak için özel savaş politikaları uyguladığını ifade eden Kaya, “12 Ocak’ta Öcalan’ın kardeşini İmralı’ya göndermelerinin temel amacı tecridi devam ettirmek ve bu görüşmeyle direnişi kırmak olduğu çok net olarak bilinmektedir. 12 Ocak’tan 2 Mayıs’a kadar özel savaş politikalarıyla Öcalan’ın kardeşi üzerinden sonuç alamayınca bu defa avukat görüşü üzerinden sonuç alma ve direnişi kırma politikaları yürütmektedirler” ifadelerini kullandı.

“Görüşme olumlu ve değerli”

Açlık grevlerinin sürdürüleceğinin mesajını veren Kaya, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

2 Mayıs günü iki avukatın Öcalan’la yaptığı görüşme her şeyden önce önemli ve değerli gördüğümüzü belirtmek istiyoruz. Ancak böylesi bir görüşme tecridin ortadan kaldırıldığı anlamına gelmez. Özünde yapılan görüşme tecrit koşullarında yapılmıştır ve bizler bu görüşme sürecini böyle okumaktayız. Daha önce basına deklere ettiğimiz maddelerin gerçekleşmesi ve yasal güvencesinin Adalet Bakanlığı tarafından sağlanması gerçekleşene kadar direnişimiz devam edecektir. Her koşul ve şart altında tecrit kalkana kadar direnişimizden asla taviz vermeyeceğimiz bilinmelidir. Kamuoyuna deklere ettiğimiz maddelerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda yeri olmasına rağmen uygulanmaması adalet anlayışını sarsmış ve şahsileştirerek bağımsızlığını zedelemiştir. Bizler PKK ve PAJK’lı (Kürdistan Özgür Kadın Partisi) tutsaklar olarak içinde bulunduğumuz direnişlerimizin kapsamı, aynı zamanda hükümet ve devlet erkânının eliyle itibarı yitirilen adalet sistemine tekrardan itibar kazandırma direnişi olduğu bilinmelidir.

“Talebimiz kabul edilinceye kadar…”

Direnmek dışında herhangi bir alternatiflerinin bulunmadığını belirten Kaya, sözlerinin devamında “Hiçbir ikircilik yaşamadan bilinçli bir şekilde eylemimizi sürdürürken büyük bir kararlılık sahibi olduğumuz bilinmelidir. Talebimiz kabul edilinceye kadar direnişten asla vazgeçmeyeceğiz” dedi. 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur