ABD’den İran’ın demir-çelik-bakır-alüminyum sektörlerine de yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmadan çekilmesinin yıldönümünde demir-çelik-bakır-alüminyum sektörlerinde de yaptırım içeren karara imza attı

ABD’den İran’ın demir-çelik-bakır-alüminyum sektörlerine de yaptırım kararı

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile nükleer anlaşmasından ayrılmalarının birinci yıldönümünde yeni yaptırımlar içeren bir başkanlık kararına imza attı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre; Trump, İran’ın petrol dışındaki en önemli ihracat kaynağı olan demir, çelik, bakır ve alüminyum sektörlerine yaptırım kararı aldı.

İran’ın nükleer anlaşma sürecinde terör odaklarına destek vermeye devam ettiğini, füzeler geliştirdiğini ve bölgesel çatışmalarda rol oynadığını söyleyen Trump, yaptırım kararları sonucunda İran’ın terörü destekleme fonları bulmakta zorlandığını, ekonomisinin depresyona girdiğini ve enflasyonun kontrolden çıktığını ileri sürdü.

Ne olmu��tu?

Trump, 8 Mayıs 2018’de İran ile 2015 yılında imzalanan anlaşmadan çekildiklerini duyurmuştu. Hemen ardından İran’ın petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan Trump yönetimi, geçtiğimiz nisan ayında da İran Devrim Muhafızları Ordusu’nu “terör örgütleri” listesine almıştı.

İran da karşı hamleler olarak önce nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başlayacağını ilan etmiş, ardından da ABD Merkez Kuvvetler Ordusu’nu “terör örgütleri” listesine dahil etmişti.

İlgili haberler:

Sendika.Org