“ABD, Türkiye’ye S-400 hakkında son kararını vermesi için iki hafta süre tanıdı”

ABD’nin Türkiye’ye, Rus S-400 hava savunma sistemi alımından vazgeçerek Patriot sistemlerinin alımı yönünde karar vermesi için “iki haftadan daha az bir süre” tanıdığı belirtildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, muhtemel ABD yaptırımlarına karşı Ankara’nın hazırlandığını söyledi

“ABD, Türkiye’ye S-400 hakkında son kararını vermesi için iki hafta süre tanıdı”

Amerikan haber kanalı CNBC’nin isim vermeden atıfta bulunduğu birkaç kaynağa göre ABD, Türkiye’ye Rusya ile S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşma hakkında son kararını vermesi için iki haftadan daha az bir süre tanıdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre, CNBC konuyla ilgili yaptığı haberinde, Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini satın almak için yaptığı anlaşmaya sadık kalması durumunda Türkiye’nin yaptırımlarla karşı karşıya kalacağını belirtti.

Habere göre Türkiye, Haziran ayının ilk haftasının sonuna kadar Rusya ile yaptığı anlaşmayı iptal edip ABD’den Patriot hava ve füze savunma sistemlerini satın almaya karar vermezse, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı programından çekilmesi gerekecek, Amerikan yaptırımlarına maruz kalabilecek ve NATO’nun tepkisiyle karşı karşıya kalacak.

CNBC’ye konuşan kaynaklar, bu sürenin uzatılmasının olası olmadığını, bunun ABD Dışişleri Bakanlığı’nın son teklifi olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri’nden bir yetkili ise, “Türkiye’nin S-400’ü satın alması takdirinde gerçekten çok olumsuz sonuçlarla karşılaşacağının altını çiziyoruz” dedi.

“Teslimatın gecikmesi söz konusu değil”

Daha önce de Reuters ve Bloomberg haber kanalları, ABD’nin Türkiye’den S-400 teslimatının ertelemesini istediğini kaleme almıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, S-400 hava savunma sistemi sisteminin ilk parçalarının Haziran veya Temmuz ayları içinde gelebileceğini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, teslimatın ertelenmesi ile ilgili yapılan haberlere yönelik olarak ise, “Erteleme ya da durdurma söz konusu değil. S-400 bitmiş bir anlaşma neden ertelemeyi konuşalım” dedi.

Tayyip Erdoğan ise Rusya’dan satın alınması planlanan S-400 füze savunma sisteminin ardından S-500’ün de söz konusu olacağını belirterek “Bizim S-400 konusunda geri adım atmak gibi bir şeyimiz kesinlikle söz konusu değil. Ödeme planları itibarıyla Rusya Federasyonu bize hakikaten çok uygun şartlarda vermiştir. S-400’den sonra bir de S-500 söz konusu. S-500’de de yine bir ortak üretim söz konusu olacak” demişti.

Akar: “Amerikan yaptırımlarına karşı hazırlanıyoruz”

Öte yandan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Washington yönetimi ile süren müzakerelerde ilerleme gördüğünü ancak muhtemel ABD yaptırımlarına karşı da Ankara’nın hazırlandığını söyledi.

Yazılı ve görsel basının Ankara temsilcileri ile dün (21 Mayıs) Milli Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen iftarda konuşan Akar, Türkiye’nin F-35 savaş uçağı projesinde yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve programın planlandığı gibi sürmesini beklediğini söyledi. Akar ayrıca, ABD’li yetkililerle müzakerelerin sürdüğünü bildirdi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Akar, S-400’ün gelmesinin ardından ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımlarının devreye girmesi halinde neler yapabileceğinin hesabını yaptıklarını belirterek, “Türkiye CAATSA yaptırımlarının hayata geçmesine yönelik de hazırlık yapıyor” dedi.

Sendika.Org