ABB’de PORTAŞ krizi: Özhaseki’nin adamı koltuğa yapıştı, çalışanlara baskı kuruyor

Özhaseki’nin yakın dostu olup 31 Mart öncesi operasyonel biçimde ABB Genel Sekreterliği’ne getirilen Refik Tuzcuoğlu, seçim sonrası yetkisi düşen belediye şirketi PORTAŞ’ta olağanüstü genel kurul kararını tanımadı, Ticaret Sicil Gazetesi’ne karşı ilan verdi, şirket müdürünün odasını bastı

ABB’de PORTAŞ krizi: Özhaseki’nin adamı koltuğa yapıştı, çalışanlara baskı kuruyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde (ABB) Başkan Mansur Yavaş’ın zarar eden belediye şirketlerini belediyeye bağlama önerisine karşı AKP ve MHP’li belediye meclis üyeleri zarar eden belediye şirketleriyle ilgili yetkinin belediye meclisine verilmesini istemişti. Yavaş ise bu önergeyi doğrudan “yetki gasbı” olarak nitelendirerek reddetmiş, yaptığı konuşma sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.

ANKARA’DA ARBEDELİ BAŞLANGIÇ: YAVAŞ, AKP-MHP’NİN YETKİ GASPI ÖNERGESİNİ YASALARI GÖSTERİP REDDETTİ

Taraflar arasındaki gerilim belediye şirketlerine taşındı. Gerilimin odağındaki isim ise AKP’nin ABB adayı Mehmet Özhaseki’nin hem Kayseri’deki, hem de bakanlığındaki en yakın çalışma arkadaşlarından olan, Mustafa Tuna’nın başkanlığı döneminde de Genel Sekreterlik görevine getirilerek usulsüzlük iddialarında adı geçen Refik Tuzcuoğlu oldu.

ANKARA’DA 11 MİLYONLUK TAKVİM-AJANDA İHALESİ: PARA SEÇİMDE Mİ KULLANILIYOR?

Aynı zamanda ABB’ye bağlı Proje Organizasyon İnşaat Doğalgaz İç ve Dış Ticaret Sanayi AŞ’de (PORTAŞ) Yönetim Kurulu başkanı olan Tuzcuoğlu, hukuk dışı bir işleme imza attı.

Tuzcuoğlu, kabul ettiremediği kararı tanımadı

T24’ün haberine göre; şirket yönetimi nisan ayındaki toplantısında 7 Mayıs 2019 günü olağanüstü genel kurula gitme kararı aldı. Karar, 2’ye karşı 5 oyla alındı.

Karşı oy kullanan iki kişiden biri olan Tuzcuoğlu ise 29 Nisan günü Ticaret Sicili Gazetesi’nde olağanüstü genel kurul çağrısının geçersiz olduğunu ileri süren bir ilan yayımladı.

Genel müdüre baskı ve baskın

Tuzcuoğlu, bununla da kalmadı. İlanın ertesi günü kalabalık bir grupla PORTAŞ Genel Müdür Ayşe Çalkan’ın odasına giderek baskı kurdu ve karar defterini almaya çalıştı. Tuzcuoğlu’nun Çalkan’ın bilgisi dışında yönetim kurulu kararı ile görevden alma girişiminde bulunduğu ve bazı üyelerin imzalarını alarak işlem tesis etmeye çalıştığı ileri sürüldü.

Karar defteri hukuk müşavirliğinden savcılığa gitti

Çalkan ise genel kurul süreciyle ilgili karışıklığı ortadan kaldırmak için ABB Hukuk Müşaviliği’nden mütalaa talebinde bulundu. Müşavirlik, şirketten tüm yazışmalar ile karar defterlerini istedi. Talep üzerine karar defteri müşavirliğe gönderildi.

Defterlerin hukuk birimine gönderilmesi üzerine Tuzcuoğlu, Çalkan hakkında suç duyurusunda bulundu. Çalkan ifade vermek üzere savcılığa çağrılırken, hızlı bir kararla karar defterlerinin savcılığa getirilmesi de istendi.

Defterlerin hukuki baskı yoluyla alınması soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Görevi hukuksuz, ilanı hükümsüz

Kanunlara göre devlet memurlarının herhangi bir şirkette yönetim kurulu üyeliği, müdürlük gibi görevlerde yer alamıyor. Belediye şirketlerinin yönetim ve denetim kurullarında görev almak için ise yalnızca genel sekreter ile belediyede yöneticilik yapan kişiler görev alabiliyor.

ABB kaynakları, geçici görevlendirme ile genel sekreter olan Tuzcuoğlu’nun belediyeyle ilişiğinin 18 Nisan’da kesildiğini, dolayısıyla belediye şirketleri üzerindeki yetkisinin de sonlandığını, haliyle Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki ilanın da hükümsüz olduğunu belirtti.

Suç duyurusunda bulunulacak

Kaynaklar, “Hem ticaret sicil memuru hem de Refik Tuzcuoğlu açık bir biçimde hukuk dışı bir eylemde bulunarak suç işlemektedirler. Kendisi hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçu nedeniyle suç duyurusunda bulunulacaktır. Ayrıca bu şahıs, memur disiplin suçu işlemiş olduğundan kendisine ‘kademe ilerlemesinin durdurulması’ cezası verilmesi de gerekmektedir” dedi.

Sendika.Org